Memurun öncelikli talebi seyyanen zam

Hükümetle toplu sözleşme masasına oturacak olan memur konfederasyonları, yüzdelik zammın yanısıra seyyanen zam ve refah payı istiyor. 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesi de talepler arasında.

Memurlar 18.07.2021, 12:14
Memurun öncelikli talebi seyyanen zam

Kamudaki 700 binden fazla işçiyi kapsayan süreç devam ederken, memur ve memur emeklilerinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri de 2 Ağustosta başlayacak. Görüşmeler sonunda yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zam belirlenecek. 

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen görüşmeler öncesi taleplerini ortaklaşa belirledi. Konfederasyonların ortak talepleri arasında; maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.

Hükümete yakın her iki konfederasyon Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak taleplerini 26 Temmuzda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

KESK: SEYYANEN BİN LİRA ZAM
Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) ise kayıpların giderilmesi için seyyanen bin lira zam talep ediyor.
KESK, memurların toplu sözleşme süreci öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildireceği taleplerini salı günü açıkladı. KESK Eş Genel Başkanı Mahmut Bozgeyik, 2022 için tüm kamu çalışanlarının maaşlarında yansımalarla birlikte yüzde 43,5 artış yapılmasını talep etti.

KESK ayrıca, net 4 bin 810 TL olan en düşük memur maaşının 5 bin 219 TLye çıkartılmasını, bu tutar üzerine yüzde 33,21 artış yapılmasını talep etti. Buna göre en düşük memur maaşının 6 bin 952 TL olması istendi.

KESKin diğer talepleri şöyle:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı