Okulların açılmasına günler kala velilerin telaşı başladı. Bu süreçte çocuklarını okula kayıt yaptıracak veliler yine okul kayıt parası ile karşı karşıya kalıyor. Okul kayıt parası hukuksuzluğunun son örneği ise İstanbul’un Üsküdar ilçesi Ferah mahallesinde bulunan Gazi Mustafa Altıntaş İlköğretim Okulu’nda yaşandı. 

Bir yakının, kız çocuğunu okul öncesine kayıt yaptırmak istediği Üsküdar Gazi Mustafa Altıntaş İlköğretim Okulu’nda Okul Aile Birliği maskesiyle 3 bin TL para istendiğini söyleyen Eyüp Baklacı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Valisi Davut Gül ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya çağrıda bulundu. 

“ÇOCUK DOĞURMAYI BİLİYORSAN BU PARAYI DA ÖDEYECEKSİN”
Söz konusu okulun aile birliği yönetiminde bulunan Aylin isimli kişinin “çocuk doğurmayı biliyorsan, bu parayı da ödeyeceksin” dediğini aktaran Eyüp Baklacı, “Hatta bir başka velinin paylaştığına göre “eğer ödemezseniz çocuğunuz okulda sorun yaşayabilir” diyerek tehdit edilecek kadar ileri gidiliyor kayıtlarda. Bu alçaklığı, bu aymazlığı da OAB adı altında yaparak “okul bir para almıyor" denilerek sözde meşrulaştırılıyor.” ifadelerini kullandı. 

OKUL KAYIT PARASI İÇİN 3 BİN TL İSTENİYOR
Eyüp Baklacı, paylaşımının tamamında şunları kaydetti:

“Okul dönemi yaklaşıyor ve yine kayıt parası saçmalığıyla karşı karşıyayız. Bugün bir yakınımın başına geleni paylaşmak istiyorum. Umuyorum ki, Okul Aile Birliği maskesiyle vatandaşın haraca kesildiği, öğrencinin geleceğine şerh koyulduğu bu düzen değişir! @memleventyazici. Üsküdar Ferah Mahallesindeki Gazi Mustafa Altıntaş İ.Ö.O'na okul öncesi için kız çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen bu yakınımdan 3 bin ₺ isteniyor, vermezse kayıt yapılmayacağı söyleniyor. OAB'den Aylin isimli kişi “çocuk doğurmayı biliyorsan, bu parayı da ödeyeceksin” diyor. 

“EĞER ÖDEMEZSENİZ ÇOCUĞUNUZ OKULDA SORUN YAŞAYABİLİR”
Hatta bir başka velinin paylaştığına göre “eğer ödemezseniz çocuğunuz okulda sorun yaşayabilir” diyerek tehdit edilecek kadar ileri gidiliyor kayıtlarda. Bu alçaklığı, bu aymazlığı da OAB adı altında yaparak “okul bir para almıyor” denilerek sözde meşrulaştırılıyor.

“BUNA MÜDAHALE EDİN, OKUL AİLE BİRLİKLERİNE GEREKENİ YAPIN”
Sayın Bakanım @Yusuf__Tekin, Sayın Hocam  @farukyelkenci, Sayın Valim @gul_davut. Birçok veliden, birçok ilden böyle durumlar paylaşılıyor. Bu aymazlığa doğrudan maruz kalıyoruz. Rakamların 20 bin ₺'lara kadar çıktığı belirtiliyor. Buna müdahale edin, OAB'lere gerekeni yapın.”


OKUL KAYIT PARASI BU YIL DA İSTENİYOR
Son yıllarda, okulların açılmasına yakın günlerde gündeme gelen konulardan birisi de okul kayıt esnasında velilerden talep edilen ücret oluyor. 

‘ESKİ BAKAN KESİNLİKLE ALINMAYACAK’ DEMİŞTİ
Geçtiğimiz yıl da Türkiye’nin birçok ilinde yaşanan kayıt parası talebi sonrası dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Tüm kamuoyuna deklare ettik, tüm illerimizde il müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Kesinlikle okula kayıtlarda bağış alınmayacak. Bir veli isterse okulun güçlenmesi için okul aile birliğine bağış yapabilir ama kayıtla kesinlikle ilişkilendirilmeyecek. Allah'a şükür bu süreç de çok başarılı bir şekilde devam ediyor.” demişti. 


OKULLAR VE YÖNETİCİLERİNİN KARARA UYMA ZORUNLULUĞU VAR
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren devlet okullarında, bakanlık tarafından alınan kararlar bütün okullarda aynı şekilde uygulanma zorunluluğu vardır ancak kayıt parası olarak talep edilen bu ücret velilerden istenmeyeceği duyurulmasına rağmen yine talep edilmeye başlandı. Açıklanan bu karara müdür, müdür yardımcıları ve okul aile birlikleri uymakla yükümlüdür. Ancak bazı okullar bağış adı altında para toplamaya devam ediyor.


OKUL KAYIT PARASI İÇİN NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?
Sizden okul kayıt parası talep edilmesi durumunda Alo 147 hattına arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bununla birlikte bireysel olarak Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine de şikayette bulunabilirsiniz.

Ankara 2024 Öğretmen İl İçi Atama (tayin) yer değiştirme sonuçları açıklandı Ankara 2024 Öğretmen İl İçi Atama (tayin) yer değiştirme sonuçları açıklandı


OKULLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?
Okullar 11 Eylül 2023’te açılacak. (1. Dönem) İlk dönem ara tatili ise 13-17 Kasım 2023 tarihleri arasında olacak. Yarıyıl tatili tarihleri ise 22 Ocak – 2 Şubat arasında olacak. 5 Şubat'ta yeniden ders zili çalacak ve ikinci dönem başlayacak. 2. Dönem ara tatili ise 8-12 2024 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 14 Haziran 2024 günü ise karneler alınacak ve yaz tatili başlayacak. 

milligazete