AYM: Yargılama yeniden yapılsın

CHP'li Enis Berberoğlu'yla ilgili verdiği hak ihlali kararının gerekçesini açıklayan AYM yeniden yargılama istedi. Berberoğlu'na vekillik yolu açıldı

Milliyet 10.10.2020, 15:34
AYM: Yargılama yeniden yapılsın

Anayasa Mahkemesi (AYM) bireysel başvurusuyla ilgili verdiği hak ihlali kararının gerekçesinde CHPli Enis Berberoğlunun yeniden milletvekili sıfatına kavuşmasının önünü açtı.

Yeniden yargılama talep eden AYM, gerekçesinde ihlale yol açan kararının sonuçlarının da ortadan kaldırılmasını istedi. Gerekçede, TBMM Başkanı Mustafa Şentopun, Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu dönemde dokunulmazlığa ilişkin sözleri de ihlal tespitine dayanak gösterildi.

AYM Genel Kurulu, Berberoğlunun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine hükmetmişti. Kararın ardından Berberoğlunun milletvekilliğinin iade edilip edilmeyeceği tartışma konusu olmuş, TBMM Başkanı Şentop başta olmak üzere iktidar kanadı izlenmesi gereken yol haritasının AYMnin gerekçeli kararıyla şekilleneceğini dile getirmişti. Beklenen gerekçeli karar dünkü Resmi Gazetede yayınlandı.

Kararda, yasama dokunulmazlığına ilişkin Anayasanın 83. maddesinin milletvekillerinin TBMMnin kararı olmadıkça tutuklanamayacağı ve yargılanamayacağı güvencesine yer verdiği, aynı maddenin 4. fıkrasının ise tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasının TBMMnin yeniden dokunulmazlığı kaldırmasına bağladığı belirtildi. Berberoğlunun 24 Haziran 2018 tarihi itibarıyla tekrar yasama dokunulmazlığından yararlanmaya başladığına dikkat çekilen gerekçede, bu nedenle anılan tarihten sonra tutulmaya devam edilmesi ve hürriyetinden yoksun bırakılmasının yasama dokunulmazlığına ilişkin güvencelerin yer aldığı 83. maddeyle bağdaşmadığı aktarıldı. Gerekçede kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği de ifade edildi, yeniden yargılama istendi.

Gözler Mecliste

AYMnin gerekçeli kararının ardından gözler, TBMM Başkanlığının Berberoğlunun vekilliğinin iadesi konusunda nasıl bir yol haritası izleyeceğine çevrildi.

O görüş de gerekçede

Gerekçeli kararda yasama dokunulmazlığı değerlendirilirken Anayasanın Geçici 20. maddesinin anlamı ve kapsamı da ele alındı. Gerekçede, TBMM Başkanı Mustafa Şentopun, söz konusu anayasal düzenleme yapılırken Anayasa Komisyonu Başkanı sıfatıyla dile getirdiği "tekrar bir seçim olması halinde seçilenlerin, dokunulmazlığı kaldırılan dosyalar bakımından, dokunulmazlığın yeniden kazanılacağının açık olduğu" görüşüne yer verildi.

Öztrak: AYMnin kararına uyulmalı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararında, Berberoğlunun siyasi faaliyette bulunma görevinin engellendiği ve hakkının gasbedildiğinin teyit edildiğini dile getirdi. Öztrak, bu kararın ardından yargının bir an önce harekete geçmesi, TBMM Başkanının da milletin iradesine uyması gerektiğini söyledi.

Hukukçular nasıl değerlendiriyor?

Milliyetten Önder Yılmaza konuşan hukukçular, bundan sonra atılacak adım konusunda farklı görüşler dile getirdi.

Hukukçuların görüşleri özetle şöyle:

Doç. Dr. Tolga Şirin (Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi): Anayasa Mahkemesi, kararın gerekçesinde, Anayasanın patronu benim dedi. Ayrıca kararının da nasıl uygulanacağını açıkça söyledi. Buna göre büyük olasılıkla, yeniden yargılama sonucu yargılamanın durduğuna karar verilecek; ardından bu karar, TBMMye bildirilecek ve tekrar milletvekilliği sıfatını kazandığı kabul edilecektir. Berberoğlunun bu süreçteki maddi ve manevi zararlarının da tazmin edilmesi lazım geliyor.


Ersan Şen (Hukukçu): AYMnin gerekçeli kararı yanlıştır, ben katılmıyorum. Niye? Geçici 20. madde ile Berberoğlunun dosyası 83. maddenin 2. fıkrasının kapsamı dışında tutulduğuna göre artık bu dosya bakımından Berberoğlunun dokunulmazlığı olamayacağından 24 Haziran 2018de yeniden seçilse bile 83. maddenin 4. fıkrasından yararlanamaz. 83e 2nin uygulanmadığı yerde 83e 4. fıkrayı uygulayamazsınız. AYM değerlendirmede hata yapmıştır.
Ancak bu aşamada AYM kararına karşı gidilecek yol yok. Bir yer var AİHM. Ama, devlet birey olmadığı için Berberoğlu dosyasını götüremez. Bu noktada AYM kararının gereğinin yerine getirilmesi lazım. Bunu kim yerine getirecek? Meclis yargının yerine geçip Berberoğlunu milletvekili sayamaz. Milletvekilliği yargı kararı okunmasıyla düştü. Ya Yargıtay veya yerel mahkeme dosyayı yeniden açacak. Kararını düzeltecek. Bana göre bunu yapacak olan da yerel mahkemedir. Karar TBMM Genel Kurulunda okutularak vekilliği iade edilmelidir.

Hüseyin Ersöz (Hukukçu): Bazı anayasa hukukçuları AYMnin ihlal kararı sonrası Berberoğlunun yasama dokunulmazlığına doğrudan sahip olacağı görüş bildirirken, bazıları ise milletvekilliği düşürüldüğünden korumaya sahip olmadığını ifade ediyor. Ancak ben Meclis bir karar vermeden mahkemenin yargılamayı sürdüremeyeceği kanaatindeyim. Meclis, yerel mahkemenin yeniden yargılama kararının kesinleşmesini beklemek zorunda değil. AYM kararı hak ihlalini ortaya koyuyor. Berberoğlunun vekilliği iade edilebilir.

Yorumlar (0)
banner51
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43