Berberoğlu için dört ayrı görüş

Milliyet, Meclis Anayasa Komisyonu üyelerine sordu. AK Parti 'Gerekçeli kararı görelim', CHP, 'Çağrı yapılarak vekilliği geri verilmeli', İYİ Parti 'Meclis telafi etsin' diyor. MHP ise 'Vekillik sıfatını otomatik olarak yeniden kazanamaz' görüşünde.

Milliyet 24.09.2020, 12:32
Berberoğlu için dört ayrı görüş

Milliyetten Önder Yılmazın haberine göre:

Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği hak ihlali kararı sonrası CHPli Enis Berberoğlunun düşürülen milletvekilliğini geri alıp alamayacağı konusunda, hukukçular gibi siyasiler de farklı görüşler ortaya koydu. Milliyetin görüşlerine başvurduğu Meclis Anayasa Komisyonu üyelerinden AK Partili Ali Özkaya ve Emine Zeybek, gerekçeli kararın beklenmesi gerektiğini belirtirken, MHPli Feti Yıldız, Berberoğlunun milletvekilliği sıfatını otomatik olarak yeniden kazanamayacağını ifade etti. CHPli Bülent Tezcan ise, Meclis Başkanı Mustafa Şentopun Berberoğluna çağrı yaparak vekilliğini geri verebileceğini söyledi. İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da, Berberoğluna ilişkin yargı kararının Genel Kurulda alelacele okutulmasının yanlış olduğuna vurgu yaparak, "telafi etmesi gereken Meclistir" dedi. Berberoğlu olayında AYMye bireysel başvuru hakkının henüz 8 yıl önce tanınması nedeniyle siyasi tarihimizde örneği olmayan bir durumla karşı karşı kalınırken, vekiller, Berberoğlunun milletvekilliğine geri dönüp dönemeyeceğine ilişkin özetle şu görüşleri dile getirdi:

Ali Özkaya (AK Parti, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili): Bu, hukukla siyasetin içiçe girdiği bir konu haline geldi. Cumhuriyet tarihinde bir ilk, neden çünkü bireysel başvuru yoktu. Ve emsali olmadığı için de nasıl hareket edileceğine ilişkin somut karar yok. İlgili taraflar gerekçeli karar çıkınca kararını verecektir.

Emine Zeybek (AK Parti, Anayasa Komisyonu Sözcüsü): AYMnin verdiği kararla yeni bir durum ortaya çıktı. Hukuk devletiyiz, AYMnin verdiği karara saygı duymak durumundayız. Elbette AYMnin verdiği kararın gerekçelerini görerek hareket etmek gerekecek. Meclis Başkanlığı ve konunun tarafları hukuki görüş oluşturmak için çalışıyor. Gerekçeli karar görüldükten sonra emsali olmayan bu durum için yol haritası çizilecektir.

Yorumlar (0)
banner51
16°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:19
Öğle 12:53
İkindi 15:49
Akşam 18:18
Yatsı 19:38