CHP'den Cumhurbaşkanı adayı için 'İmamoğlu' formülü

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmaları sürerken, CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, "Ekrem İmamoğlu formülü"nü gündeme getirdi.

Milliyet 04.05.2021, 12:38 04.05.2021, 12:55
CHP'den Cumhurbaşkanı adayı için 'İmamoğlu' formülü

Atıcı, Milliyetten Mehtap Gökdemire yaptığı açıklamada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşın da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlunın da yeni seçildiğini belirterek "Öncelikle o görevi net bir şekilde yapmalılar ve orada kök salmalılar. Bir dönem daha orayı kazanmalılar. Ve Meclis çoğunluğunu elde etmeliler. Yavaşın ve İmamoğlunun oradan ayrılması durumunda bizim İstanbulu ve Ankarayı yeniden alma ihtimalimiz düşer" dedi.

Atıcı, "Millet İttifakı içinden çıkacak Cumhurbaşkanı adayı İYİ Parti seçmeninin de HDP seçmeninin de hayır demeyeceği bir insan olmalıdır. Buradan yola çıkmak lazım. Bu insanlara hem İYİ Parti hem HDP oy verir mi? Örneğin Mansur Yavaşa İYİ Parti blok oy verir, CHP blok oy verirken, HDP oy verir mi bilmiyorum. Bunu düşünmek lazım. İmamoğluna herkes oy verir mi, bilmiyorum, buna bakmak lazım, oy veriyor olsa bile İstanbul gibi bir metropolü elimizden kısa süreliğine de olsa kaçırmamamız gerekir. O denkleme koyduğunuz zaman iki tarafın da oy vermesi gereken birisi olmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Sembolik bir Cumhurbaşkanı seçmeyeceğimize göre gerçekten iş yapabilecek, kendini değişik alanlarda ispat etmiş, gerçekten demokrasiye inanan bir isim, hiç tanınmaması olmaz ama çok duyulmamış olması daha önemlidir" diyen Atıcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

Az duyulmuştu

"İmamoğlu, İstanbul aday adayları arasında biliniyordu, ama az duyulmuştu. Yani Türkiye tanımıyordu, şimdi ise tanıyor. O yüzden çok tanınmamış birisi aynı formülle Türkiyede Millet İttifakının adayı olabilir. Demokrasiye inanmış, gerçekten kendi çıkarlarını bir kenara koyabilmiş bir insan üzerinde konuşulabilir. Nasıl İmamoğlu bunlara uydu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduysa pekala bu şekilde bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde uzlaşılabilir."

İlk turda farklı adaylar olmalı

Atıcı, şunları kaydetti: "Benim kanaatime göre de her parti birinci tura kendi adayıyla katılmalıdır. Fakat CHPnin ve İYİ Partinin adayları bahsettiğim şekildeki adaylar olmalıdır. Yani İYİ Parti içerisinde ülkü ocaklarından yetişmiş keskin birisi değil ya da CHP içerisinde keskin bir sosyalist değil, bir sosyal demokrat profil olmalıdır. Burada da CHPnin adayının ikinci tura kalma ihtimali çok daha yüksek olduğu için CHP bu adayla gitmelidir, yani baştan partiler kendi aralarında da uzlaşarak bunu çıkarmalı. HDPnin destekleyeceği bir adayı çıkarmalıdır, CHP. Böylece önce ilkeler sonra da herkesin elini tutabileceği bilinen ama çok bilinmeyen, siyasette tecrübesi olan, Türkiyeyi tanıyan ancak böyle herkesin ıcığını, cıcığını bilmediği bir adayla elbette ki yol yürünebilir."

Yorumlar (0)
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:42
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:19
Yatsı 21:56