Öldükten sonra göreve iade edildi

KHK'yla ihraç edilen ilkokul öğretmeni Emine Yürükçü öldükten sonra göreve iade edildi ve tayini çıktı. Samsun yaşayan 3 çocuk annesi ve meme kanseri olan öğretmen Emine Yürükçü(47), 2016 Temmuz ayında KHK ile görevden alındı. Yürükçü, 1 Eylül'de de ihraç edildi.

Milliyet 04.06.2021, 14:14
Öldükten sonra göreve iade edildi

Miliyetten ÇİĞDEM YILMAZın haberine göre: Yürükçü hakkında 2017de takipsizlik kararı verildi. Ancak buna rağmen işe iadesi yapılmadı. Bunun üzerine kanser hastası olan Yürükçü, malulen emekli olmak için başvuru yaptı. Aradan geçen 6 ayda başvuruyla ilgi dönüş olmadı.

İddiaya göre Emine Yürükçünün evrakları kaybolmuştu. Yürükçü yeniden başvuru yaptı ve kasımda malulen emekli oldu. Ancak geçen bu süreçte talihsiz kadının hastalığı da ilerledi, 12 Haziran 2019da hayatını kaybetti. Öldüğü kadar göreve iade edilmeyi bekleyen Yürükçünün göreve iadesi öldükten sonra yapıldı. Önceki gün Yürükçünün hem göreve iadesi hem de tayininin çıktığı bildirildi. Milliyete konuşan Yürükçünün eşi Musa Yürükçü şunları anlattı:

"Eşimi, Aktif Eğitim-Sen üyesi olması gerekçesiyle ihraç ettiler. Oysa memurların büyük bir çoğunluğu zaten bu sendikaya üyeydi ve aidatları da devlet tarafından ödeniyordu. Devletin de bildiği bir sendikaya üye olmasıydı tek suçu. Takipsizlik almasına rağmen işine dönemedi. Bu süreçte sosyal soykırım da yaşadık. Bu durum hastalık sürecini daha hızlandırdı ve eşim 2019da hayatını kaybetti.

Eşim ölünceye kadar hep bir umutla işine iade edilmeyi bekledi. Dün de işe iadesinin ve tayininin başka okula çıktığı bilgisi verildi. Geç gelen adalet adalet değildir. Çocuklarım hala annelerin ölümünü kabullenmiş değil. Annelerine terörist muamelesi yapıldı."

Milliyet

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37