'Türk casusu' dediler elektrikli işkence yaptılar

Libya'da Hafter'e bağlı güçler tarafından 17 ay önce kaçırılan Mehmet Demir (45) ile kayınbiraderi Volkan Altınok (39), ödenen fidye sonrası özgürlüklerine kavuştu ve iki hafta önce Türkiye'ye döndü. Türk casusu olmakla suçlanan ve elektrikli işkence gören Demir: "Çırılçıplak soyarak üzerimize su döküp elektrik verdiler. Ağzımdan ve burnumdan kan gelmeye başlayınca dayanamadım, 'Öldürün beni kurtulayım' dedim. 'Jetleriniz bizi vuruyor. Ülkeniz buraya uçak ve asker gönderiyor, bizi öldürtüyorsunuz' diyerek dövdüler.

Milliyet 05.10.2020, 15:46
'Türk casusu' dediler elektrikli işkence yaptılar

Milliyetten Cihat Aslanın haberine göre: Haftere bağlı güçler, 2019 yılı nisan ayında Trablusta 2012den beri restoran işleten Demir ile kayınbiraderi Altınoku kaçırdı, restoranı da bombalayıp yerle bir etti. Aileleri 17 ay boyunca Demir ve Altınokla iletişim kuramadı. Eşi ve ağabeyi için Ankarada çalınmadık kapı bırakmayan iki çocuk annesi Pınar Demir ise her hafta Libyadaki Türk Büyükelçiliğini aradı. Ancak bir sonuç alamadı. Rehin tutulan iki Türk vatandaşı ise verdikleri 40 bin dolar fidyenin ardından iki hafta önce serbest bırakıldı.

Kafese koydular

Memleketi Hataya dönen Demir esaret günlerini anlatırken o anı yaşar gibiydi. İlk 25 gün Trablusta arabaların arkasına konulan demir kafeslerde tutulduklarını anlatan Demir, şunları kaydetti: "Her 4-5 saatte bir havadan jetler başkenti vurduğu için yer değiştiriyorlardı. 25 günün sonunda Bingaziye götürüldük. Kayınbiraderimle beni ayırdılar. Orada ilk 18 gün 1.5 metrekerelik hücrede kaldım. Sorguya çektiler. Sen Türkiye tarafından gönderilen bir casussun dediler.

40 bin dolar fidye


İşkenceler başladı. Her akşam bir odaya götürüp çırılçıplak soydular. Üzerimize su döküp elektrik verdiler. Tırnağımı penseyle çektiler. Artık ağzımdan ve burnumdan kan gelmeye başlayınca yalvarmaya başladım, Öldürün beni kurtarın, artık dayanamıyorum dedim. Sonra bir daha elektrikli işkence yapmadılar.

Yorumlar (0)
banner51
18°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40