Milyonlarca memur ve memur emeklisinin iki yıllık maaş artışlarının belirleneceği 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’nde mutabakat sağlanamadı, zam oranını Hakem Heyeti belirleyecek. Heyetin kimlerden oluşacağı belirlenirken, 11 kişiden oluşan heyete Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlık edecek. Heyet kararını 31 Ağustos’ta açıklayacak.

Milyonlarca kamu çalışanı ve emeklisinin beklediği ve 2024-2025 dönemi zam kararının belirleneceği 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’nde zam konusunda mutabakat sağlanamadı. Zam kararı için gözler hakem heyetine çevrilirken, 11 kişiden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kimlerden oluşacağı belirlendi.

Toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlanamayan zam miktarının karara bağlanacağı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kimlerden oluşacağı belirlenirken, heyet kararını 31 Ağustos’ta açıklayacak. Heyette ise Sayıştay’dan 1, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan 1, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 1, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 1, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan 1, Memur-Sen’den 2, Kamu-Sen’den 1, KESK’ten 1 ve 2 akademisyen olmak üzere 11 isim yer aldı.

11 KİŞİDEN OLUŞAN HEYET BELİRLENDİ

Memur-Sen tarafından duyurulan heyet listesine göre heyetin Başkanı olarak Sayıştay Başkanı Metin Yener belirlendiği belirtildi. Heyetin üyeleri olarak ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Başkan Yardımcısı İsa Atçeken belirlendi. Sendikalar adına belirlenen isimler ise, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öztürk, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney, KESK Genel Başkan Yardımcısı Şenol Köksal olduğu belirtildi. Heyet içerisinde belirlenen iki akademisyen bulunurken akademisyen Prof. Dr. Mehmet Fatih Uçan ve akademisyen Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu olduğu ifade edildi.

Memurlar maaşlarını bayramdan önce istiyor Memurlar maaşlarını bayramdan önce istiyor

MİLLİ GAZETE