Görevdeki 14 hakim FETÖ irtibatlı çıktı, HSK işlem başlattı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi oldukları ve "Çalışma Evi" olarak adlandırılan hücrelerinde hakimlik ve savcılık sınavlarına hazırlandıkları tespit edilen 54 kişiye operasyon yapıldı.

Mülkiye 17.11.2021, 14:51
Görevdeki 14 hakim FETÖ irtibatlı çıktı, HSK işlem başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen bir soruşturma kapsamında, FETÖnün "Çalışma Evi" olarak adlandırılan hücrelerinde 2013 hakimlik-savcılık sınavlarına hazırlandıkları tespit edilen 14ü aktif görevde hakim-savcı ve 11 avukatın arasında bulunduğu 54 kişiye yönelik operasyon düzenlendi.

AKTİF GÖREVDEKİ 14 HAKİM-SAVCI DEŞİFRE OLDU

Operasyon kapsamında FETÖ mensuplarının, 2013 yılı Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcılığı adaylığı yazılı yarışma sınavına girecek örgütle ilişkili hukuk fakültesi mezunu kişilerle iletişim kurdukları saptandı. Örgütün, bu kişileri örgüte ait Çalışma Evlerine yerleştirdiği belirlendi. Soruşturma kapsamında halen aktif görevde bulunan 14 hakim ve savcının örgüt evlerindeyken aileleriyle iletişimi kendi telefonlarıyla değil örgütün vermiş olduğu hatlarla sağladıkları, etkin pişmanlıktan faydalanan kişilerin beyanlarıyla ortaya çıktı.

HSK İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

İtirafçı beyanlarının ardından soruşturmayı genişleten savcılık yaptığı incelemede 5 örgüt hattını, aktif görevde bulunan, E.T.A., E.Ş., G.S., Ö.Ö., D.K., D.I.C., Ç.K., A.D., N.G.Ö., A.B., H.Ç., H.Y.T., Z.G. ve A.U.nun kullandığı belirlendi. Ardışık aramalarda da çıkan hakim ve savcılar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HSKya bildirilince görevdeki kişiler hakkında idari soruşturma başlatıldı.

ŞÜPHELİLERDEN 10U YAKALANDI

Başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul, Ankara, Adana, Van, Diyarbakır, Antalya, Denizli ve Artvinde düzenlediği eş zamanlı operasyonda, şüphelilerden 11ini yakaladı. Adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, firari 1 kişinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

FETÖ ŞÜPHELİSİ GÖREVDEKİ KAYMAKAMIN EŞİ ÇIKTI

Yapılan operasyonlar kapsamında alınan bir avukatın ise halen aktif görevde bulunan bir kaymakamın eşi olduğu belirlendi. Şüpheli avukat E.U., savcılıkta verdiği ifadesinde örgütün Kurtköyde bulunan çalışma evlerinde hakimlik savcılık sınavlarına hazırlandığını, avukat olarak çalışmaya başladığında şuan evli bulunduğu kaymakam eşiyle tanıştığını anlattı. İtirafçılık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirten avukat E.U., sınavlara kendisinin çalıştığını örgütle bir bağının bulunmadığını anlattı.

İSTANBULDA 5 FARKLI ÇALIŞMA EVLERİ

Savcılık soruşturma kapsamında FETÖ/PDYye ait İstanbulun Ümraniye, Başakşehir, Kurtköy ve Üsküdar ilçelerinde toplamda 5 farklı Çalışma Evleri bulunduğunu tespit etti. Soruşturma kapsamında 11 şüpheli avukat hakkında iddianameler hazırlanırken bir avukatın Ankara Üniversitesinin avukatlığını yürüttüğü edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı