15.10.2020, 12:35

Müslümanlara İslamı Anlatmanın Zorluğu

Malumunuz bulunduğumuz ay hicri olarak Safer ayıdır. Bazı kardeşlerimiz sosyal medya hesaplarında, kamuoyunun yakınen tanıdığı bazı isimleri referans alarakla bu ayın bela ayı olduğunu çokça sadaka verilerek bu belalardan kurtulunabileceğini paylaştılar.

Bu konuda din işleri yüksek kurulunun “Safer, kamerî/hicrî takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup (Ebû Dâvûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur. Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber  (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiş ve “Safer ayında uğursuzluk yoktur” buyurmuştur (Buhari, Tıb, 19). Şeklindeki hadislere dayanan fetvası bile onları ikna etmeye yetmiyor. Çünkü şeyhleri bir kere bela ayı demişya zinhar geri adım atmıyorlar. Bela arıyor iseniz işte budur. Allah cc kelamı, Rasulullah sav hadisleri açık ve seçik ortadayken falanın filanın sözü ile din yaşama gayreti açık bir musibet, def edilemez bir beladır. Ne soruyorsunuz, Müslümana islamı anlat(ama)mak gibi bir durumla karşı karşıyayız

Sen Kimsin ? Artık Bir Karar Ver !

Bir kesim var ki iflah olmaz bir huyu var. Daima kutsal değerlerimizi aşağılamak, dinimizin koymuş olduğu kuralları mümkünse göz ardı etmek, değilse küçümsemek, istismar etmek, bu dini samimiyetle yaşayanlarada hakaret etmek, aşağılamak ve dahi itibar suikastı yapmak. Hiç geri kalmıyorlar, bu anlamda da bu günün işini yarına da ertelemiyorlar. Bunları yaparkende “Elhamdülillah bende müslümanım”, “dedem hacıydı”, “babam hocaydı” bilmem kimim “müftüydü” diyerek en alasından meydanı da kimseye boş bırakmıyorlar.

E kardeşim bir karar ver kimsin sen?,

Müslümansan bu tavır ve davranışlar müslümana yakışan şeyler değil, değilsende çık ortaya açıkça kim olduğunu koy artaya da bilelim.

Hani bir fıkra vardır ya,

Papazın biri, her gün kilisenin tepesindeki haça pisleyen kargadan yana çok dertliymiş. Bir gün bir kaba şarap doldurup haçın altına koymuş. Karga her zamanki gibi gelip haça konmuş, işini gördükten sonra da, şarabı görüp başlamış içmeye. Kargayı yakalayan papaz: “Yahu!” demiş, “Müslüman olsan şarap içmezsin, Hıristiyan olsan haça pislemezsin. Sen ne türlü bir varlıksın?..” Sahi siz ne tür bir varlıksınız…

Yaş Kesen Baş Keser, Can Yakanın Canı Yanar !

İnsan başıboş bırakılmış bir varlık değildir. Yaratana karşı, yaratılanlara karşı, canlı ve cansız her şeye karşı sorumludur. Son günlerde içimizi yakan orman yangınlarını çıkaranlar bilin ki yaptıklarınız yanınıza kar değildir. Ormanı yakanlara cesaret ve akıl verenler sizlerde Allahın takdir edeceği cezadan nasibinizi alacaksınız. Can yaktınız , canınınız çok yanacak. Çünkü siz haddi aştınız. Allah cc mühlet verir ama ihmal etmez bilin istedim.

Hasan DEMİRCİ

hasandemirci1@hotmail.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı