Öğretmen atamalarında kayma nedir? Öncelikle bunu açıklayalım. Branş Sıralamasında yaşanan değişiklik durumu "kayma" olarak adlandırılmaktadır. Geçmiş senelerde de yaşanan bu durumla ilgili örnek vermek gerekirse bir adayın A branşından KPSS sıralaması 100 olsun. Sıralamada önünde bulunan 10 aday çeşitli sebeplerden dolayı mülakata katılmaz veya tercih vermez ise adayın sıralaması 10 kişi kayarak 90 olur. Geçmiş alımlarda mülakat puanı KPSS Puanına göre yuvarlandığı için yüksek oranda kayma görünmüyordu.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak 20 bin öğretmen ataması bu yıl yeni sistemle %50 KPSS puanı ve %50 mülakat puanı değerlendirmeye alınarak yeni bir sıralama oluşturulacak. Bu doğrultuda pek çok bölümde kişi sıralamalarında kayma veya değişiklik olacağı düşünülmektedir.

Fakat bu durumunda haricinde bir branşta özel bir durum ortaya çıktı. İddiaya göre bazı Üniversiteler 2024 yılı mezuniyet tarihlerini veya pedagojik formasyon bitirme tarihlerini yeni mezun edecekleri öğrencilerinde 20 bin öğretmen atamasında yararlanabilmesi adına öne çekmektedir. Bu durum 2023 KPSS Puanı bulunan yeni mezunlarında sisteme dahil edilmesine yol açarak branşlarda sıralama değişikliğine yol açacaktır.

Bir başka iddiaya göre özellikle "Özel Eğitim" branşıyla ilgili bazı Üniversiteler tarafından yeni kararlar alınarak özellikle bu branştan mezun olacak öğretmenlerin mezuniyeti öne çekilmektedir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda yeni mezunlarında sıralamada yer alması kayma olasılığını düşürecektir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ek ders ücretleri 304 TL olacak! Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ek ders ücretleri 304 TL olacak!

Özel Eğitim branşı ihtiyaç oranının en fazla olduğu branş olmakla birlikte KPSS taban puan sıralamasına göre kontenjan alan branş olarak bilinmekteydi. Atama taban Puanları geçmiş senelerde 59,50 ve üzeri puanlardan 60 puana yuvarlanıyordu. Sonuç olarak yeni mezun olan ve 60 puan üzerinde 2023 KPSS puanı bulunan Özel Eğitimi Öğretmenleri de mevcut sıralamada yer alarak %50 KPSS puanı ve %50 mülakat puanı değerlendirilerek atanabilecek.

Mebpersonel