2023-2024 eğitim öğretim yılı sona yaklaşırken öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı görevler verildi. Bu görevleri yapmayan öğretmenler için durum sanıldığı kadar basit değil. Öğretmenler görevlerini yapmadığı takdirde kendilerine soruşturma açılacak. Peki, bu soruşturmanın nedenleri ne olabilir?

Görevini yerine getirmeyen öğretmen hakkında işlem başlatılacak!
Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu takvim doğrultusunda 2023-2024 eğitim öğretim yılı 14 Haziran 2024 tarihinde tamamlanmış olacak. O tarihte karnelerin verilmesinin ardından öğrenciler yaz tatiline başlamış olacak.


Bu süreçte cuma günü karnelerin verilmesine kadar yapılması gereken çeşitli iş ve işlemler, okul müdürlükleri tarafından öğretmenlere belirtildi. Öğretmenler çeşitli işlemleri yapmakla görevlendirilecekler. Öğretmenlerin görevleri ise e-okul üzerinden tamamlanabilecek. Öğretmenler tarafından yapılan iş ve işlemlerin okul yöneticileri tarafından kontrolü sağlanacak. Görevini yerine getirmeyen öğretmenlerle ilgili işlem başlatılacak ve savunma alınacak.

Karne düzenlemesinde değişiklikler oldu!
Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılı karne düzenlemesinde bazı değişikliklere gitti. Karnelerin sağ tarafında yıl boyu öğrencilerin görev aldıkları sosyal etkinliklerle ilgili bir alan bulunacak. Öğretmenlerin karnelerde öğrencinin katılmış olduğu etkinliklerini gösteren bölümüne öğrencilerin bilgilerini işleyecekler. Karneler işlenen bu bilgiler ise daha sonra okul yönetimi tarafından onaylandıktan sonra sosyal etkinlikler modülüne eklenecek.

MEB'DE ŞARTLAR ESNEDİ ÖĞRETMENLER DİKKAT! MEB'DE ŞARTLAR ESNEDİ ÖĞRETMENLER DİKKAT!

Öğretmenlerin yapmış olduğu bu işlemler ve karnelerde düzenlenen iş ve işlemler okul yönetimi tarafından da ayrıca takip edilecek. Karne hazırlığı aşamasında, yüklenmesi gereken bu bilgilerle ilgili iş ve işlemleri tamamlamayan öğretmenler önce sözlü olarak, sonra da idare tarafından yazılı olarak uyarılacak. Uyarılara rağmen işlemleri bitirmemiş olan öğretmenler ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilerek savunması alınacak ve haklarında soruşturma açılmış olacak.

Kaynak : Mebpersonel