Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çankırı Şubesi’nin düzenlediği teşkilat buluşmasında şube yönetimi, ilçe yönetimleri ve işyeri temsilcileriyle bir araya gelerek, eğitim gündemine ve sendikal çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

AK Parti Grup Başkan Vekili, Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Belediye Başkan Adayı Hüseyin Filiz, İl Başkanı Koray Erdoğan ve çok sayıda davetlinin de katıldığı toplantıda konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, bir yandan üyelerinin ve eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumanın ve geliştirmenin, sorunlarına çözüm bulunmasını sağlamanın mücadelesini verirken, diğer yandan ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. 

32 yıllık hak ve özgürlük mücadelelerinde haksızlıkların ve adaletsizliklerin giderilmesi noktasında önemli mesafeler katettiklerini belirten Yalçın, “Yetkiyi almamızla birlikte memur sendikacılığına yeni bir soluk getirdik. Hiçbir zaman sorunları konuşmakla, alt alta sıralamakla yetinmedik. Çalışmalarımızla, girişimlerimizle, söylem ve eylemlerimizle sorunların teker teker çözüldüğü bir zemini tesis ettik. Geçmişte çözülemez denilen sorunları çözdüğümüz gibi şimdi de aynı kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz” dedi. 

Öğretmen atamalarının mali disipline ve sıkılaşmaya kurban edilmeden eğitim faaliyetlerinin düzgün yürütülebilmesi için gerekli sayıda öğretmen atamasının yapılması çağrısında bulunan Yalçın, nitelikli eğitimin temel unsurunun öğretmenler olduğunu ifade ederek, “Daha iyi bir gelecek için eğitime her zamankinden daha fazla önem ve öncelik verilmelidir. Eğitime yatırım, ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır. Dolayısıyla eğitimde öğretmenden tasarruf olmaz, olmamalıdır” şeklinde konuştu. 

Yalçın, sorunları görmezden gelmek veya zamana yaymak yerine gelişmemize ayak bağı olan meseleleri masaya yatırmanın, çözüm önerileri geliştirmenin, çözüm için ciddi ve samimi adımları atmanın başarı için olmazsa olmaz olduğunu vurguladı. 

Çözüm bekleyen sorunlara yönelik bir an önce adım atılması gerektiğini kaydeden Yalçın, “Öğretmenlik Meslek Kanunu ihtiyaca cevap verecek, beklentiyi karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Üniversite idari personelinin aile bütünlüğü sağlanmalı, kendilerine yer değişikliği hakkı verilmelidir. Yardımcı hizmet sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi daha fazla zaman kaybedilmeden sağlanmalıdır. Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalı, ölçülmesi ve sınanması mümkün olan yazılı sınav yöntemiyle atamalar yapılmalıdır” ifadelerini kullandı. 

Ali Yalçın, Şube Başkanı Ahmet Dönmez’in şahsında tüm Çankırı teşkilatını emeklerinden ve gayretlerinden dolayı kutlayarak sözlerini tamamladı. 

Ailesine Veda Notu Bırakan Öğretmen Kayıplara Karıştı! Ailesine Veda Notu Bırakan Öğretmen Kayıplara Karıştı!

SENDİKA BÜLTENİ

Editör: ELİF KOÇ