Öğretmen atamaları gündemdeki önemini koruyor, ancak artık mülakatın etkisi konuşuluyor! Ankara Ulus Meydanı'nda toplanan atama bekleyen öğretmenler, mülakatsız 68 bin atama taleplerini dile getirerek büyük bir destek hareketine öncülük ettiler. İşte detaylar...

Anıtkabir Ziyareti ve Büyük Organizasyon

Atama bekleyen ve birçoğu işsiz durumda olan öğretmenler, seslerini duyurabilmek için Türkiye genelinden gelerek Ankara Ulus Meydanı'nda buluştular. Büyük organizasyon öncesinde öğretmenler, büyük öğretmen Atatürk'ü Anıtkabir'de ziyaret etti. Etkinlikte, mülakatsız 68 bin adil kontenjan dağılımı taleplerini bir araya gelmiş öğretmenlerle birlikte dile getirdiler.

Öğretmen, Ameliyat Parasını Otobüste Unuttu! Bakın Ne Oldu? Öğretmen, Ameliyat Parasını Otobüste Unuttu! Bakın Ne Oldu?

Mülakat Sistemi ve Talepler

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında mülakatla ilgili yeni düzenlemelerin yapılacağını açıklamıştı. Yeni düzenlemeye göre, 45 dakika sürecek mülakat video kaydına alınacak ve rastgele seçilmiş bir konuyla ilgili ders anlatılmasını bekleyecekti. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamuya personel alımlarında mülakatı kaldıracağı yönündeki sözlerine güvenen öğretmenler, "Mülakata Hayır" mesajını pankartlar ve sloganlarla dile getirdiler.

Öğretmenlerden Yükselen Sloganlar

  • "Seçim Sözü Mülakat Kaldırılsın"
  • "Mülakatsız 100 Bin Atama Şubatta Okula"
  • "Seçim Sözü Mülakatlar Kaldırılsın"
  • "Öğretmenler Tek Yürek, Bize Mülakatsız Atama Gerek"

Toplumsal Destek ve Bekleyiş

Atama bekleyen öğretmenlere sadece öğretmenler değil, aileleri, akrabaları, ve arkadaşları da destek veriyor. Tüm yakınlar, atama takvimini bekleyişle geçiriyor. Öğretmenler, diplomalarını sadece bir kağıt parçası olarak görmemek adına sembolik olarak diplomalarını tabuta atarken, desteklerini alkışlar ve ıslıklarla gösterdiler. Genel alım sayısına bağlı olarak öğretmen atamalarında tüm branşlarda kontenjan değişimleri yaşanacak. Tek yürek olan öğretmenler, genel alım sayısının artmasını talep ediyor. Bakan Tekin'in "68 Bin öğretmen açığımız var" sözlerine istinaden, 68 Bin atama taleplerini dile getirdiler.

Editör: Haber Merkezi