O Öğretmenler Hariç Maaşlar Artacak O Öğretmenler Hariç Maaşlar Artacak

2023-2024 eğitim öğretim yılı 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecek. Tüm öğrenci ve öğretmenlerin heyecanla beklediği karne günü neler olacak? Hangi öğretmenlerin görevi sona erecek? İşte detaylar…


Tüm Türkiye’de 14 Haziran Cuma günü eğitim kurumlarındaki tüm kademelerde öğrencilere karne verilecek. Bu şekilde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı sona ermiş olacaktır. Peki okullarda görev yapan ücretli öğretmenlerin görevleri hangi tarihte sona erecek?

Ücretli öğretmenlerin görevi ne zaman sona erecek?
Eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı görevlendirilen öğretmenler yani ücretli öğretmenler, derse girdikleri saat kadar maaş alıyorlar. Yani ücret alabilmeleri için derse girmeleri gerekmektedir. Derse girmeleri durumunda ise girmiş oldukları ders artı girmiş olduğu dersin yarısı kadar ücret alırlar.


Özetle; haftada 30 saat derse girmiş olan bir öğretmen bu 30 saatin yarısı olan 15 ders saati eklenerek haftalık ücreti hesaplanır. Haftada 30 saat derse katılmış olan bir ücretli öğretmen 45 saat ek ders ücreti almış olur.

14 Haziran Cuma günü itibarı ile tüm kurumlarda görev yapmakta olan ücretli öğretmenlerin okulların yaz tatiline girecek olması sebebiyle derslere devam etmeyecekler. Dolayısıyla 14 Haziran Cuma günü söz konusu ücretli öğretmenler mesai bitimi itibariyle görevlerinden alınmış olacaklardır.