ÖSYM 2020 Sınav Görevli Ücretleri

Öğretmenler 15.05.2020, 01:30
ÖSYM 2020 Sınav Görevli Ücretleri

27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) için sınav görevlisi bulmakta zorluk yaşanıyor.

 Koronavirüs tedbirleri kapsamında YKS sınavında adaylar oldukça seyrek olacak ve bu zamana kadar olan sınavlara nazaran 2 katı kadar sınav görevlisi gerekecek.

 Dolayısıyla bina ve salon görevlisi ihtiyacı da artmış oldu ve yaklaşık 2 katına çıktı. Bu zamana kadar ÖSYM sınavlarında üniversite personeli sınav görevi konusunda öncelikliydi. Hal böyle olunca ÖSYM daha evvelden öğretmenleri zaten küstürmüştü.

 Şimdi sınav görevlisi bulamayan ÖSYM, öğretmenlere sınav görevi hatırlatma mesajları gönderiyor fakat öğretmenlerin büyük kısmı sınav görevi için başvuru gerçekleştirmiyor.

 Öyle ki MEB’de görev yapan ücretli öğretmenlerin görev alması için bile sistem açıldı. Yeteri kadar görevli olmaması sebebiyle resen atamaların olacağı tahmin ediliyor.

 YKS için öğretmenlerin başvuru yapmamasının 3 ana sebebi bulunuyor:

  1. Önceden beri üniversite personeline öncelik verilerek öğretmenlerin ikinci plana atılmış olması
  2. ÖSYM sınav ücretlerinin oldukça az olması
  3. Covid-19 riskine karşı öğretmenlerin görev almak istememesi

ÖSYM 2020 Sınav Ücretleri ise Şöyle:

Salon Başkanı: 221 TL

Gözetmen:  184 TL

Yedek Gözetmen: 147 TL

mebpersonel

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (3)
Garip 6 ay önce
Esas sorun öğretmenlere karşı ÖSYM nin tutum ve davranışlarıdır. Araba anahtarı ile gelme diyorsun. Öğretmen geldiği aracın anahtarını nereye koysun. Araçsız gelen öğretmene evinin anahtarını getirme diyorsun. Öğretmen evinin anahtarını nereye koysun. Otobüs kartı dahi üzerinde olmasın diyorsun. Neye binipte görev yerine gelsin vb.
Hasrus 6 ay önce
Ben basvuru yaptim ama onaylamiycam sebebi de osym son 5 yilda bana 5 gorev vermemistir toplasan. Gitsinler ogretim gorevlilerini toplasinlar evden sosyal measafeyi koruyarak...
Recep 5 ay önce
Ücretli öğretmenler gitsin fedakarlık yapsınlar para almadan.
banner51
17°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40