Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmenlik Meslek Kanunu çalışmaları sona erdi. Söz konusu çalışmalar Cumhurbaşkanlığına ve Maliye Bakanlığına sunuldu. Lakin taslak maddeleri kamuoyuna açıklanmadı.

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmene şiddet konusu uzun yıllardır gündemdeydi. Geçtiğimiz yıllarda sağlık çalışanlarına şiddet hakkında kanun çıkarken eğitim çalışanları için herhangi bir adım atılmamıştı.

Mahmut Özer döneminde çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanununda ise öğretmene şiddet konusunda herhangi bir adım görememiştik.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Anayasa Mahkemesinin kararıyla birlikte değişikliğe gidilecek Öğretmenlik Meslek Kanununu bir fırsat olarak gördü. Burada içeriği zenginleştirecek ve değiştirecek pek çok olumlu adım atılacak.

Bunlardan bir tanesi de öğretmene şiddeti önleyen madde olacak.

Düzenlemeye göre; tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 artacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek,, doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Öğretmenlere yeni görev! MEB açıkladı Öğretmenlere yeni görev! MEB açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in daha önce kamuoyuna duyurmuş olduğu öğretmene şiddetle alakalı öğretmenlerimizin uzun yıllardır beklemiş olduğu müjde ÖMK kanun taslağıyla birlikte bu hafta açıklanarak yasalaşacak.