Gölcük Saraylı Ortaokulu’nda bugün skandal bir olay meydana geldi. Öğretmenlerin haberi olmadan saatlerce ek derse girmiş gibi gösterilip, o paraların da hiç bilinmeyen bir hesaba gönderildiği ortaya çıktı. Edinilen bilgi ve iddialara göre; Gölcük Saraylı Ortaokulu’nda bir öğretmen, başka bir meslektaşının e-bordrosundaki farklı rakamları görüp uyarmasıyla durum ortaya çıktı. Kendi E-devlet hesabından bordrosuna giren öğretmen de kendisinin hesaplarına girmediği derslerin yazılıp, o miktarların da başka bir hesaba aktarıldığını fark etti.

YASAL OLARAK 40 SAAT…


Durumunun okul içerisinde ortaya çıkmasıyla birlikte öğretmenler hemen E-devletlerine girip bordolarını incelemeye başladı. 10 öğretmen hesaplarına yatan para ile bordoda yazan miktarın tutmadığını fark etti. Detaylı inceleme yapan öğretmenler yasal olarak en fazla 40 saat ek derse girme hakkı bulunmasına rağmen bazılarının 170 saat girmiş gibi gösterildiğini de belirledi. Yine raporlu bir öğretmenin de bu süre zarfında sanki ek derse girmiş gibi gösterildiğini belirledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR


Gördüklerine inanamayan öğretmenler, bu rakamların sadece e-bordroda gözükmesi nedeniyle fark edemediklerini belirtirken ne yapacaklarını şaşırdı. Paraların gittiği hesap da bulunamadı.

Durumu hem okul müdürüne hem de ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildiren öğretmenler, kendilerine muhatap bulamadı.

Öğretmenler ek ders için okul müdürü, müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürlüğündeki yetkililerin imzası olmadan bu işlemin olmayacağını belirterek şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Aynı okuldaki 10 öğretmen, bugün cumhuriyet savcılığına giderek suç duyurusunda bulundu. Öğretmenler mahkemeden çıkacak sonucu bekliyor.

20 Bin Öğretmen Ataması Sözlü Sınavı: Taban Puanı En Yüksek Branşlar 20 Bin Öğretmen Ataması Sözlü Sınavı: Taban Puanı En Yüksek Branşlar

Kaynak: kocaelifikir.com