Bakan Yusuf Tekin Eleştirilere Cevap Verdi Bakan Yusuf Tekin Eleştirilere Cevap Verdi

Bakanlık, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve çevre illeri etkileyen depremin ardından aldığı tedbirler kapsamında, afet bölgesindeki illerde ortaöğrenim gören öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilmeleri için önemli kararlar almıştır. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu" başlıklı 23. maddesinin altıncı fıkrası gereği, afet bölgesindeki öğrenciler il/ilçe nakil komisyonları aracılığıyla, 08.02.2023 tarihli E-83203306-10.03-70130876 sayılı yazı ile diğer illerdeki okullara nakledilmiştir. Bu karar Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerini ve sonradan afet bölgesi olarak kabul edilen Elazığ ilini kapsamaktadır.

Öğrencilerin Dönüşü
Bakanlık, afet bölgesindeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin normale dönmesi ve yaşamın normal seyrine girmesiyle birlikte, diğer illere nakil olan öğrencilerin kendi illerine dönmeye başladığını ve bu sayının arttığını gözlemlemektedir.

Afet bölgesinden diğer illerdeki eğitim kurumlarına nakil olan ve daha sonra eski okullarına dönen 12. sınıf öğrencileri için önemli bir husus bulunmaktadır. Bu öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Okul Birincilerinin Tespiti" başlıklı 64. maddesinin birinci fıkrasına göre okul birincisi seçilirler. Ancak, bu öğrenciler mezun oldukları ders yılının tamamını eski okullarında okumadıkları için okul birincisi olamamaktadırlar.

Özel Durum İstisnası
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ek üçüncü maddesine göre, afet bölgesinden diğer illerdeki eğitim kurumlarına nakil olduktan sonra, eski okullarına dönem bitiminden önceki üç haftalık süre hariç, tekrar nakil olan resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12. sınıf öğrencileri, "mezun olduğu ders yılının tamamını bulunduğu okulda okumayan öğrenciler okul birincisi olamaz" hükmünden muaf tutulurlar.

Editör: Haber Merkezi