Bir Zam da YHT bilet fiyatlarına Bir Zam da YHT bilet fiyatlarına

ÖTV muafiyetli araç kullanan engelli bireyler dikkat! Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni vergi paketi taslağı, bu araçlarda önemli değişiklikler getiriyor. Muafiyet süresi 5 yıldan 10 yıla yükseltilirken, veraset yoluyla intikal eden araçlarda ÖTV muafiyeti kalkıyor.

Ekonomi politikalarının yönetilememesi nedeni ile yeni vergilerin ardı arkası kesilmezken bu kez de engelli bireyleri üzecek bir haber geldi.

VERASET MUAFİYETİ KALDIRILIYOR

Mevcut uygulamada, ÖTV muafiyetli araçlar veraset yoluyla devredilebiliyordu.

Fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yeni vergi paketi taslağı ile birlikte bu imkan ortadan kalkıyor. ÖTV muafiyetinden yararlanma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılırken, veraset yoluyla intikal eden araçlarda ÖTV muafiyeti kalkıyor. Yani, engelli bir birey vefat ettiğinde, geriye kalan ÖTV muafiyetli araç mirasçılara devredilemeyecek ve bu araçlar için ÖTV ödenmesi gerekecek.

TEPKİLER YÜKSELİYOR

Taslaktaki bu değişiklikler, engelli bireyler ve aileleri tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Engellilerin mobilizasyonunu kolaylaştıran ve yaşam kalitelerini artıran ÖTV muafiyetinin kısıtlanmasının haksızlık olduğu savunuluyor. Ayrıca, veraset indiriminin kaldırılmasının da mirasçıları mağdur edeceği ifade ediliyor.

PEKİ NE YAPILACAK?

Engelli bireyler ve sivil toplum kuruluşları, bu düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyor. Değişikliğin geri çekilmesi veya en azından veraset yoluyla intikal imkanının korunması için çalışmalar yürütülüyor.

Milli Gazete

Editör: Serhat SALİMOĞLU