Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal tarafından 16 Şubat 2023’te yapılan basın açıklamasının ardından konu yargıya taşındı. Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli sağlık teknikeri, sosyal medyada peygamberlerle ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Çorum İl Sağlık Müdürlüğü, söz konusu personeli açığa alırken Çorum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Doktora 21 milyon liralık rekor tazminat şoku Doktora 21 milyon liralık rekor tazminat şoku

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle infiale sebep olan şüpheli hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçundan soruşturma başlattı. Yargılama sonunda sağlık teknikeri görevinden ihraç edildi. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız, “Sosyal medya dini değerlerimize rahatça hakaret edilebilecek, milli manevi değerlerimizin aşağılandığı bir platform olmaktan çıkarılmalıdır. Bu karar bu tür hakaretlerin bir yaptırımın olduğunu göstermesi yönünden değerlidir. Bu millet dinine Peygamberine yanlış yapanları asla unutmaz ve gereken tepkiyi de dinimizin öğütlediği aklı selim ve nezaket çerçevesinde vermesini gayet güzel bilir. Yargının da bu yöndeki kararı bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.” İfadelerine yer verdi.