Can Atalay'a Meclis yolu, böyle vekil olacak!

AK Parti ve Adalet Bakanlığındaki genel düşünce, Yargıtay'ın son kararından sonra Atalay'ın milletvekilliğinin TBMM tarafından düşürülmesinin kaçınılmaz olduğu yönünde...

Politika 12.01.2024, 13:56 12.01.2024, 15:34
Can Atalay'a Meclis yolu, böyle vekil olacak!

Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlunun haberine göre; TİP Milletvekili Can Atalay nedeniyle Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasında yaşanan krizde AK Parti ve Adalet Bakanlığı orta yol formülü arıyor. AK Partideki ve Adalet Bakanlığındaki genel düşünce, Yargıtayın son kararından sonra Atalayın milletvekilliğinin TBMM tarafından düşürülmesinin kaçınılmaz olduğu yönünde.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bu konuda inisiyatif kullanıp bugüne kadar kararı okutmamıştı. Kurtulmuş, önceki gün de Meclisin krizin tarafı olmaması gerektiğini açıklamıştı. Şu anda AK Parti ve Adalet Bakanlığında konuşulan formül ise Kurtulmuşun Yargıtayın kararını TBMM Genel Kurulunda okutarak, Atalayın milletvekilliğinin düşürülmesi, ardından da Atalayın AYMye düşürme kararının iptali yönünde başvuru yapması.

Eğer bu yol izlenir ve AYM düşürme kararını kaldırırsa, bu kez karar doğrudan TBMMye gelecek. TBMMde Atalayın milletvekilliği statüsü iade edilecek. Dokunulmazlık kazanacağı için, yargılamaları duracak ve tahliye olacak. Meclise gelip yemin ederek göreve başlayacak.

Bu formül, AK Parti kulislerinde ve Adalet Bakanlığı tarafından dillendiriliyor. Parti kurmayları ve bakanlık hukukçuları "Bu yol izlenirse, her iki yüksek yargı organı arasındaki kriz de son bulur. Çünkü, AYM milletvekilliğinin düşürülmesini iptal ederse, karar artık Yargıtaya gitmeyecek. Doğrudan TBMMye gelecek. Böyle olunca, Yargıtay önceki kararlarındaki gibi direnmez. Meclis, AYM kararı uygular ve Atalay milletvekilliği statüsünü kazanır. Şu anda kısa vadede bu işin çözümü böyle olur" görüşünü dile getiriyor.

MECLİSE GİRMİŞLERDİ
Adalet Bakanlığı hukukçuları, geçmişte Enis Berberoğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlunda da aynı sürecin işlediğine dikkat çekerek "Bu iki ismin de milletvekilliği düşürüldü. Ama daha sonra AYMye yapılan başvuru sonucunda, hak ihlali kararı verildi. Milletvekilliğinin düşürülmesi kararı iptal edildi ve yeniden Meclise döndüler" hatırlatmasını yaptı.

Bu arada Can Atalay krizinin çözülmesi için CHP, DEM Parti, TİP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, EMEP, Demokrat Parti ve DEVA Partisi, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuşu ziyaret etti.

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı