CHP ile DEVA Partisi arasında gerilim

CHP ile DEVA Partisi'nde gerilim devam ediyor. DEVA Partisi'nin bazı İstanbul ilçe başkanlarıyla bir araya gelmesiyle başladı. İlçe başkanlarının CHP'ye geçeceği iddialarının ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan "Bu ilçe başkanlarımızın bir sür

Politika 26.10.2023, 22:38
CHP ile DEVA Partisi arasında gerilim

4-5 Kasım tarihinde gerçekleşecek 38. Olağan Kurultay öncesi, CHPde dikkat çeken gelişmeler oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun DEVA Partili bazı İl Başkanları ile görüşmesi tartışmalara neden oldu.

Partiden ayrılan il başkanlarının CHPye geçeceği iddia edilirken DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacandan konuya ilişkin açıklama geldi.

"ÜZÜCÜ"

Mecliste düzenlendiği basın toplantısında Kılıçdaroğlunun İstanbulda 13 ilçe başkanıyla görüştüğü ve bu başkanların CHPye katılacağı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Babacan, konunun üzücü olduğunu belirtti.

Partiye emek vermiş, katkıda bulunmuş arkadaşlarının partiden ayrılmasına rıza göstermeyeceklerini ve üzüldüklerini dile getiren Babacan, ancak yerel seçimlere doğru gidilirken bu tür gelişmelerin pek çok siyasi partide yaşanabildiğini belirtti.

Babacan, olağan kongre sürecinin başladığını ifade ederek, "Tüm teşkilatımızla ilgili sıfırdan bir gözden geçirme ve yeniden il, ilçe başkanları, yönetimleri seçme dönemindeyiz. Kongre dönemlerinde de siyasi partilerde bu tür gelişmeler yaşanabiliyor. Yani geçmiş genel seçim, yaklaşmakta olan yerel seçim ve bizim kendi iç kongre sürecimizi dikkate aldığımızda bu tür hareketlilikler söz konusu olabiliyor." dedi.

"BİLGİMİZ YOKTU"

13 ilçe başkanının istifasından haberdar olup olmadığına dair soruya Babacan, "Bu ilçe başkanlarımızın bir süredir ayrılma hazırlığı içinde olduğunu biliyorduk. Sadece ben değil, genel merkezimizde de bu bilinen bir bilgiydi ancak geçtiğimiz sanırım cumartesi günü İstanbulda Sayın Kılıçdaroğluyla ve başka CHPli yetkililerle bizim ilçe başkanlarımızın bir araya geldiği, geleceğiyle alakalı bir bilgimiz de yoktu. Salı günü saat üç civarında bu konu benim önüme geldi." diye konuştu.

Konuyla ilgili CHPden birisiyle iletişime geçip geçmediğine yönelik soru üzerine Babacan, dün akşam saatlerinde Kılıçdaroğlunun arayıp parti sözcüleriyle görüştüğünü ve izahta bulunduğunu, kendisine de selam iletip en kısa zamanda görüşme niyetini ifade ettiğini öğrendiğini anlattı.

Babacan, bu konuyla ilgili soruların muhatabının CHP olduğunu belirterek, "Siyasi nezaket gereği bu durumla alakalı kamuoyunda açık, net bir açıklama duymanın hakkımız olduğunu düşünüyorum." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı