CHP yöneticileri KHK'lılar ile bir araya geldi

Yenişafak Gazetesinde yer alan habere göre: OHAL döneminde kamudan çıkarılan KHK'lılarla bir araya gelen CHP yöneticileri, kesinleşmiş mahkeme kararı da olsa tüm dosyaları yeniden açacaklarını söylediler

Politika 10.07.2021, 13:44
CHP yöneticileri KHK'lılar ile bir araya geldi

CHP 15 Temmuz sürecindeki aykırı duruşunu, OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamudan ihraç edilenlere teminat vererek sürdürdü. CHP, KHKlarla kamudan uzaklaştırılan FETÖcülere "dosyalarını yeniden ele alma" sözü verdi. Geçen ay KHK ile kamudan ihraç edilen FETÖcülerin hak ihlallerinin tespiti için hafiyeliğe soyunan CHP, bir çalışma başlatmıştı. Bu kapsamda parti yönetimi İstanbulda KHKlılarla bir araya geldi. Sarıyer Belediyesinin ev sahipliğindeki toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Parti Meclisi Üyesi Yüksel Taşkın katıldı.

5 GÜN KALA AÇIK ÇEK

Skandal toplantıda, 15 Temmuzun 5inci yıl dönümüne 5 gün kala FETÖye teminat verildi. Gülizar Biçer Karaca, "CHP, KHKlılarla ilgili ne yapacak? Bugün İstanbul programını sosyal medyada paylaştığımda bir arkadaşım altına şunu yazmıştı: Evet bu toplantılar güzel, anlamlı. Ama siz ne yapacaksınız? İşte biz öncelikle KHK zulmüne son vereceğiz. Biz 20 Temmuz sivil darbesinin devam ettiği bu süreçte hukuksuzca, adaletsizce işinden edilen, KHK zulmüyle ölüme terk edilen bu anlayışa mutlaka son vereceğiz. Hakkında hiçbir soruşturma açılmamış olan, beraat, takipsizlik alan ve AİHM tarafından hak ihlaline uğradığına karar verilmiş tüm akademisyenlerimizi görevlerine iade edeceğiz" diye konuştu.

KESİN HÜKÜM OLSA BİLE!

Karaca ardından "Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü dahi olsa KHK ile ihraç edilip mahkumiyet, beraat, her ne olursa olsun, tamamının dosyasını yeniden ele alacağız. Adil, eşit, bağımsız bir yargı önünde tekrar yargılanarak gerçekten suçlu olan varsa elbette hukuk nazarında gereken cezayı alacak. Ama biz biliyoruz ki ve yaptığımız toplantılarda da gördük ki, artık adil bir yargılanmadan ve anayasal güvence altındaki adil yargılanma hakkından söz edemeyeceğimiz bir süreç işledi" dedi.

Canan Kaftancıoğlu ise FETÖ ile mücadele için çıkarılan KHKları "dehşet, yıkım gibi bir şey" diye niteledi: "Çoğunuzun mahkumiyeti soyut düşüncelere dayanıyor. Büyük haksızlıklara uğradınız. Partimizle birlikte tüm vatandaşlarımızın eşit, adil yargılanacağı aydınlık Türkiyeyi inşa edeceğiz."

Nur Banu Aras

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı