DEM Parti el yükseltti! Başak Demirtaş CHP'yi zora soktu

DEM Parti'nin İmamoğlu'na destek vermek için Esenyurt ve Adalar'ın yanı sıra 6 ildeki bazı ilçelerde ortak aday çıkarmayı istediği iddia ediliyor

Politika 24.01.2024, 10:56
DEM Parti el yükseltti! Başak Demirtaş CHP'yi zora soktu

Kent uzlaşısı üzerinden CHP ile ittifak çalışmaları yapan DEM Parti, pazarlıkta elini güçlendirmeye çalışıyor. Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaşın eşi Başak Demirtaşın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı olmak istediğini açıklaması bu yönde bir hamle olarak değerlendiriliyor.

ESENYURT VE ADALAR

Daha önce İstanbulda, Ekrem İmamoğluna destek karşılığında CHPnin, DEM Partinin güçlü olduğu Esenyurtta aday çıkarmayabileceği ve belediye meclis üyeliklerinde DEM Partililere kontenjan ayıracağı gündeme gelmişti. İyi Partinin CHPye kapıları kapamasının ardından pazarlık gücü artan DEM Partinin İstanbulda sadece Esenyurt ile tatmin olmadığı öğrenildi. CHP listelerinden kendilerine kontenjan ayrılması fikrine sıcak bakmayan DEM Partililerin, oylarının CHP hanesine gitmesinden rahatsız olduğu da ifade ediliyor. DEM Partinin bu formül yerine, Adalar ve Esenyurt ilçelerinde iki partiye de sıcak bakan ortak aday formülü üzerinde durduğu, ilçelerin birinde DEM Parti diğerinde ise CHP listelerinden seçime gidilmesi talebinin olduğu ileri sürülüyor.

6 İLDE DAHA PAZARLIK

Pazarlık masasında elini güçlendiren DEM Partinin, iş birliği talebini sadece İstanbulla sınırlı tutmadığı, İzmir, Adana, Mersin, Hatay, Aydın ve Antalyanın da bazı ilçelerinde ortak aday çıkarmayı talep ettiği kulislerde konuşuluyor. CHP ile DEM Partinin iş birliği görüşmelerinde sona gelindiği, heyetlerin yapacağı görüşmelerle bu hafta bir sonuca varılacağı ifade ediliyor.

Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Başak Demirtaşın adaylık sinyali ile ilgili "Bu konu, DEM Partinin karar vereceği bir konu. Benim yorum yapmamı gerektirecek bir konu değil" demekle yetindi.

DEMİRTAŞ DİYARBAKIRA GÖTÜRÜLDÜ

DEM Parti, cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaşın, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan annesi Sadiye Demirtaşı görmek üzere Diyarbakıra götürüldüğünü talebin Demirtaştan geldiğini açıkladı.

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı