Erdoğan'ın sözlerinin Yunan medyasında yankısı: Korktuğumuz başımıza geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplu açılış ve temel atma törenlerine katılırken 'Maraş' bölgesi içinde de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Politika 21.07.2021, 15:33
Erdoğan'ın sözlerinin Yunan medyasında yankısı: Korktuğumuz başımıza geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTCnin başkenti Lefkoşada toplu açılış ve temel atma törenlerine katılırken Maraş bölgesi içinde de önemli açıklamalarda bulundu.

Rum tarafının tüm karşı propagandasına rağmen Cumhurbaşkanı Tatar ve KKTC Hükümetini Maraş konusunda ortaya koydukları azimli duruş için tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Sayın Tatarın az önce bizlerle paylaştığı kararla Maraşta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraşta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraşın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor." dedi.

Yıllardır atıl durumda kalan bu bölgenin çözümsüzlüğün değil, Kıbrıs Adasının huzurlu ve müreffeh geleceğinin sembolü olacağını dile getiren Erdoğan, "Atılan bu adımlarla Maraşta yeni mağduriyetler oluşturulmayacak, bilakis mevcut mağduriyetler giderilecektir. Bizim kimsenin toprağında, hakkında, mülkünde gözümüz yoktur. Kimse de bizim ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin hakkına el uzatamaz." diye konuştu.

ATİNA VE RUM KESİMİNDE DEPREM ETKİSİ

Rum tarafı Cumhurbaşkanı Erdoğanın açıklamalarından sonra çok karışık. Yunanistan ve Fransada yaşanan gelişmeler CNN TÜRK ekranlarında değerlendirildi.

CNN TÜRK yayınına Atinadan bağlanan Yorgo Kırbaki, Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri sonrası Yunanistan ve Rum Kesiminde yaşanan gelişmeleri şu şekilde aktardı:

Cumhurbaşkanı Erdoğanın KKTC ziyareti Atinada haftalardır gündemdeydi. Çeşitli senaryolar dolaşıyordu. Bunlardan birisi de Maraşın bir bölümünün askeri statüsünün kaldırılması da vardı. Erdoğan pazartesi günü KKTCye gittiğinde Atinada heyecan doruktaydı. Erdoğan KKTC Meclisindeki konuşmasında Atinada dolaşan bu senaryoların hiçbirine değinmeyince Yunan başkentinde birileri çıkıp Türk tarafı AB ve ABDli yetkililerin uyarısı sonrası geri adım attı iddiasında bulunda. Kimileri Erdoğanın ziyareti bitsin ondan sonra hareket edelim dediler. Haklı da çıktılar.

KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ

Dün KKTCde Maraşla ilgili açıklamalar sonrası Atina ve Rum kesiminde ortamı en iyi yansıtan Rum devlet televizyonu spikeriydi. Korktuğumuz başımıza geldi dedi spiker. Yunan Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı ve Türk tarafının Maraşla ilgili açıklamalarını şiddetle kınadı, Maraşın statüsü değişmemeli dedi. Yunan Başbakanı Miçotakis dün akşam saatlerinde Rum lider ile bir telefon görüşmesinde bulundu atılacak adımlar konuşuldu. Bugün Dışişleri Bakanı Dendias Kıbrıs Rum Kesimine geçti.

KORKTUKLARI NEDİR?

Kıbrıs Rum Kesimi Maraşın herhangi bir federe çözümle Rumlara iade edileceğine çantada keklik gibi görüyorlardı. Korkulan senaryoların hepsi olumsuzdu biri de gerçekleşince, Korktuğumuz başımıza geldi dediler.

Yunan gazeteleri, Türkiye tehdidini gerçekleştirdi, Erdoğan çözüme mayın yerleştirdi gibi manşetler kullandılar.

FRANSADAN TEPKİLER

Fransa Dışişleri Bakanı KKTCnin kararının ardından Rum yönetimine destek verdi. Fransadaki detayları ise CNN TÜRK Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin şu şekilde aktardı:


Önemli mekik diplomasisi oluyor, Fransa da katıldı. Fransa Rum ve Yunan tarafın ABdeki en büyük destekçisi. Fransa Kıbrıs Rum Kesimine desteğini yeniledi. Doğu Akdeniz krizi sonrası diyalog konuşmalarına zarar verebileceğini belirtti. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada BMnin güvenlik konseyi gündemine getirileceği açıkladı. Fransız Dışişleri Türkiyeyi BMnin 550 ve 750 sayılı kararlarına uymaya çağırdı. İki devletli çözüme destek vermediklerini dile getiriyorlar isim vermeden. ABDden de açıklama geldi, Fransa ile görüştüler dün. BM güvenlik konseyinde görüşülecek konu.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:18