Gündem Doğu Akdeniz: Kabine bugün Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinenin öncelikli başlığı Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve koronavirüse karşı ilave önlemler olacak.

Politika 07.09.2020, 08:30
Gündem Doğu Akdeniz: Kabine bugün Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün Külliyende toplanacak kabine toplantısında Doğu Akdenizde Yunanistanla yaşanan gerilim masada olacak. Almanyanın arabuluculuk girişimlerinin yanı sıra Yunanistanın yalanla yalanladığı NATOnun iki üye ülke arasında teknik görüşmeler de değerlendirilecek. Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun hem Doğu Akdenizdeki son gelişmelerle ilgili hem de yaptığı diplomatik temaslarla ilgili bilgilendirme yapacağı aktarılıyor.

Libyadaki gelişmeler de toplantıda masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğanın dün Vahdettin Köşkünde kabul ettiği Libya Başbakanı Fayiz es-Serracla teması hakkında kurul üyelerine bilgi vermesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akarın da yine geçtiğimiz günlerde Türkiyeye gelen Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile yaptığı görüşmeyle ilgili kabine üyelerini bilgilendirmesi bekleniyor.

İDAM CEZASI DA MASADA

Toplantının bir diğer önemli başlığı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin gündeme getirdiği idam cezası geri getirilmeli tartışması olacak. Toplantıda, idam cezasıyla ilgili kabine üyeleri görüşlerini aktaracak. Yine toplantıda, Avukatlık Kanununda avukatların meslekten çıkarılmasıyla ilgili yapılması planlanan yeni düzenleme de masaya yatırılacak. Bu kapsamda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gülün, yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yapması bekleniyor. Ayrıca, İstanbul Sözleşmesi için kurulan komisyonda alınan son kararlarla ilgili kabine üyeleri bilgilendirilecek.

YENİ TEDBİRLER YOLDA

Toplantıda, koronavirüs salgınında Ankara, Kayseri ve Konya gibi illerde vaka sayılarının artması nedeniyle yeni tedbirlerin alınıp alınmaması da konuşulacak. Bu kapsamda, Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın artan vaka sayılarına ilişkin il bazında kabine üyelerine bir sunum yapması bekleniyor. Toplantıda, yapılan tüm uyarı ve çalışmalara rağmen maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymayan vatandaşlarla ilgili denetimlerin sıkılaştırılması ve önlemlerin artırılmasına yönelik değerlendirmelerin yapılacağı kaydediliyor.

OKULLAR AÇILACAK MI?

Ayrıca toplantıda, uzaktan eğitimle başlayan okulların tam anlamıyla açılmasıyla beraber yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı da değerlendirilecek.

Fazlı Şahan

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34