Hapis Cezası ve Siyaset Yasağı İstendi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter'dan paylaştığı Tayyipler Alemi karikatürünü retweetleyen 60 milletvekiline 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçu gerekçesiyle hapis cezasının yanı sıra siyaset yasağı da istendi.

Politika 20.12.2018, 10:45 20.12.2018, 10:45
Hapis Cezası ve Siyaset Yasağı İstendi

Meclis"e yaklaşık 60 CHP milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için gönderilen fezlekelerin içeriği ortaya çıktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"nun Twitter"dan paylaştığı "Tayyipler Alemi" karikatürünü retweetlediği tespit edilen milletvekillerine Cumhurbaşkanına hakaret suçu gerekçesiyle hapis cezası verilmesi istendi, ayrıca siyaset yasağı talep edildi.

4 ÖĞRENCİNİN TUTUKLANMASININ ARDINDAN PAYLAŞMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mezuniyet töreninde "Tayyipler Alemi karikatürü" taşıyan 4 ODTÜ öğrencisinin tutuklanmasının ardından sosyal medya hesabı Twitter"da bir paylaşımda bulunmuştu. Öğrencilerin taşıdığı karikatürün de yer aldığı paylaşımda Kılıçdaroğlu, "Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin! Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin" notunu paylaşmıştı.

Tayyipler Alemi karikatürü
FEZLEKE MECLİS"E GÖNDERİLDİ

Duvar"da yer alan habere göre; Kılıçdaroğlu"nun bu tweeet"ini çok sayıda CHP milletvekili de retweet"ledi. Bu paylaşım sonrası Kılıçdaroğlu ve paylaşımı retweet"leyen 72 CHP milletvekili hakkında, "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla soruşturma başlatıldı. O soruşturmanın davaya dönüşmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve aynı paylaşımı yapan milletvekilleri hakkında fezleke hazırlanarak Meclis"e gönderildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
SİYASET YASAĞI GELSİN

Cumhurbaşkanına hakaret suçu üzerine hazırlanan iddianamede milletvekillerinin TCK"nin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu düzenleyen 299. maddesine göre bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Aynı madde kapsamında verilecek cezanın, suçun alenen işlenmesi doğrultusunda altıda bir oranında artırılması talep edildi. Milletvekillerine istenen ceza bununla da sınırlı kalmadı. Kılıçdaroğlu"nun mesajını retweet"leyen milletvekillerine ayrıca TCK"nın, "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" başlıklı 53. maddesine göre de siyaset yasağı getirilmesi istendi.

TCK 53. Madde kapsamında ceza alanlar, seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan, velayet hakkından, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan, yoksun bırakılıyor.

"BAŞKA DELİLE GEREK YOK"

Hakkında iddianame düzenlenen milletvekilleri için hazırlanan 3 sayfalık soruşturma evrakına göre, söz konusu Twitter mesajıyla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü incelemesinde milletvekillerinin şikayete konu paylaşımı retweet ettiği tespit edildi. Dosyada, "mevcut delil durumu nazara alınarak başkaca bilgi belge teminine gerek duyulmamıştır" denildi.

CUMHURBAŞKANI TAHKİR EDİLDİ

Yasama dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekede Kılıçdaroğlu"nun Tayyipler Alemi karikatürünü paylaştığı tweet"ini retweet etmek suretiyle, "Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek şekilde Cumhurbaşkanını tahkir ettiği, bu suçu işlediğini gösterir yeterli delilin de dosyada mevcut olduğu, bu nedenle dokunulmazlığının kaldırılması" istendi.

 

Yorumlar (0)
banner51
18°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:59
Güneş 07:25
Öğle 12:53
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:31