İttifaklar 'liste' mesaisinde: Vekil listesi nasıl oluşturulacak?

Seçim yaklaşırken, siyasi partiler milletvekili aday listelerine odaklandı. Bu seçimde uygulanacak hesaplama yöntemi, ittifakları yeni taktiklere ve ortak liste arayışına zorluyor. Ancak üç ittifakın bileşenleri de kendi logolarıyla ayrı liste çıkarma eğiliminde.

Politika 30.03.2023, 15:19
İttifaklar 'liste' mesaisinde: Vekil listesi nasıl oluşturulacak?

Siyasi partiler ise milletvekili aday listelerini 9 Nisana kadar Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verecek.

İttifaklar, teslim tarihi yaklaşırken milletvekili listelerini oluşturmak için taktik arayışında. Çünkü seçim kanunu değişti, milletvekili sayıları ittifakların toplam oyuna göre değil, her partinin kendi oyuna göre belirlenecek.

Yeni sistem, ittifaklarda oy oranı küçük partileri, milletvekili çıkartabilmek için büyük partilerin listelerinden seçime girmeye zorluyor.

Bu da oy oranı küçük ya da yeni kurulmuş partileri Hazine yardımından mahrum kalma ve kendilerine verilen kontenjan için rekabet etmeye mecbur bırakacak.

İttifaklar ortaya çıkan bu durumu aşabilmek için formül arayışlarını sürdürüyor.

Cumhur İttifakında ayrı logo

Cumhur İttifakında ayrı ayrı listelerle seçime girme eğilimi ağırlık kazandı. AK parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, dört parti ile anlaştıklarını söyledi. Yavuz, "5. parti HÜDA PAR, bizim listemizden girecek. Yeniden Refah Partisi, Büyük Birlik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti, 4 parti olarak kendi logolarıyla seçime girecek." dedi.

CHP ortak listeden, İyi Parti ayrı logodan yana tavır sergiliyor

Millet İttifakında ise farklı yaklaşımlar var. CHP, pek çok yerde ortak liste hazırlanmasını isterken, İyi Partinin buna mesafeli yaklaştığı belirtiliyor.

İyi Partinin sadece az milletvekili çıkardığı illerde ortak listeden yana olduğu iddialar arasında.

Saadet Partisinin önerdiği, küçük partileri içine alan "ittifak içi ittifak" formülünün de sonuçsuz kaldığı ifade ediliyor.

Kaynak : TRT

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı