O İddiaların Sahibi Nuri Başkapan tutuklandı

Twitter hesabından bir ses kaydı yayınlayan ve kendisine hakaret eden kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeğeni olduğunu ileri süren Nuri Başkapan gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Politika 04.05.2021, 12:16
O İddiaların Sahibi Nuri Başkapan tutuklandı

Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın yeğeni Ali Erdoğana ait olduğunu iddia ettiği ses kayıtlarını yayınlayarak hakarete maruz kaldığını iddia eden Nuri Başkapan bugün gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınarak Vatan Emniyet Müdürlüğüne götürülen Başkapan, Erdoğanın lebaleb dediği kongrelerini de pandemi önlemlerini ihlal ettiği gerekçesiyle yargıya taşımıştı.

Başkapan, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından ses kaydının bulunduğu bir paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşımda Başkapan, kendisine hakaret ve tehdit eden kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğanın yeğeni Ali Erdoğan olduğunu iddia etti. Bu paylaşımın ardından birçok kişi Başkapana destek olarak tehditleri savuran kişi hakkında işlem yapılmasını istedi. Başkapan, söz konusu bu paylaşımla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu ancak herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. 

Ses kayıtlarının sosyal medyada paylaşılması üzerine bugün sabah saatlerinde Başkapan gözaltına alınarak Vatan Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Başkapanın avukatı Ferdi Yamar müvekkilinin tutuklandığını duyurdu. 

ZAMANLAMA MANİDAR...

Avukat Ferdi Yamar, müvekkili Başkapan için şu açıklamalarda bulundu: "Nuri Bey dün sosyal medya hesabından tehdit edildiğine ilişkin bir paylaşım yapmıştır. Paylaşımın ardından 24 saat geçmeden bu sabah konutu basılarak Cumhurbaşkanına hakaret suçu isnadı kapsamında gözaltına alınmış ve telefonuna da el konulmuştur. Gözaltına alınmasının zamanlaması oldukça manidardır. Nuri beyin ikametgah adresi Küçükçekmece Adliyesinin yargı çevresindedir, kural olarak da soruşturmanın Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmesi gerekirken müvekkil İstanbul Güvenlik Büro Amirliğince gözaltına alınmış ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına çıkarılmıştır."

Yamar şöyle devam etti: "Dosyaya Nuri beyin daha önce yargılandığı ve beraat ettiği paylaşımlar, yine Nuri beyin mağduru olduğu olaylara ilişkin yaptığı paylaşımlar eklemiştir. Bu ilgili dosyanın alelacele hazırlandığını göstermektedir. Nuri bey hakkında Cumhurbaşkanına hakaretle ilgili açılan başkaca davalarda vardır, bunların bir kaçından beraat etmiş, bir tane dosyası da hali hazırda devam etmektedir. Hakkında açılan bu dosyalarda gözaltına dahi alınmamış telefonla karakola çağırılmış ve ifade vermiştir ama bugün ise her zaman yapılan uygulamadan vazgeçilmiş konutunda gözaltına alınarak adliyeye mevcutlu olarak çıkarılmıştır, ardından haksız ve hukuki dayanaktan yoksun bir şekilde tutuklanmıştır."

KONGRELERİ YARGIYA TAŞIDI

Başkapan, daha önce de yaptığı eylemlerle birçok kez kamuoyunda sesini duyurdu. AK Partinin  lebaleb kongrelerini de yargıya taşıyan Başkapan, İstanbul Küçükçekmece Başsavcılığında 26 Mart tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbuldaki yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlunun kampanyasına 50 lira yatıran Başkapanın  belediyeye bağlı Ağaç A.Ş.deki görevine son verilmişti. Başkaban, seçimi Ekrem İmamoğlunun kazanmasının ardından görevine iade edilmişti.  3 Şubat 2020de İstanbuldaki bir noterde Erdoğana “Cumhurbaşkanlığınızı tanımıyor ve kabul etmiyorum" diyerek ihtarname göndermek isteyen Başkapan noterdeki görevlilerin polise haber vermesi üzerine de gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

duvar

Yorumlar (0)
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:42
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:19
Yatsı 21:56