Aile Sağlığı ve Merkezlerindeki 4\a SGK girişli personellerin sorunları ve talepleri

Aile Sağlığı ve Merkezlerindeki 4\a SGK girişli personellerin sorunları ve talepleri

Sağlık Çalışanları 19.12.2022, 15:51
Aile Sağlığı ve Merkezlerindeki 4\a SGK girişli personellerin sorunları ve talepleri

Görev ve sorumlulukları itibariyle Sağlık Bakanlığına bağlı fakat söz konusu özlük haklarına ve maaşlarına gelince hekimlere bağlı iş kanuna göre çalışan işçi haklarına sahiptir.

Sorunlar ve Talepler;

-Sgk primleri eksik yatan, hiç yatmayan ve yatırılan sgk priminin yıl sonunda tazminat bedelinde artış olmaması adına giriş çıkış yapılan personeller bu konuda ilgili denetlemenlerin yapılıp devlet güvencesinde aile hekimine değil bakanlığa bağlı bir hale getirilmelidir.

-Benzer bir husus personellerin maaşları söz konusu olduğunda aile hekimleri tarafından ödeme yapıldığı için gayri meşru bir anlaşma ile alınan ödemenin eksik yada geri iadeli yapılması. Bu konuda üst metinde belirtildiği üzere bakanlığa bağlı bir hale getirilmelidir.

-İş bu kanuna göre çalıştırılan 1. Basamak sağlık hizmetlerinde görevli olan personellerin mobbinge maruz kaldığı durumlarda bile yasal haklarından mahrum kalma, işten çıkarılma kaygısı ile çalışmaları bir an önce ortadan kaldırılmalıdır.

-Çalışma sürelerine göre hak edilen yıllık iznin kurum içerisinde sorumlu hekime bağlı olması sebebiyle gerekçe her ne olursa olsun kurum işleyişinde aksaklık olucağı durumlarda izin verilmemesi yada yıllık izin ücreti ödememek adına toplu izin kullandırılması.

- Aile hekimleri yönetmeliği 5.mad. 2/ğ bendinde aile sağlığı çalışanının görev, yetki ve sorumlulukları kısmında; “sağlık hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili olarak görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında aile hekiminin verdiği diğer görevleri yerine getirmek” ibaresi suistimal edilerek aile sağlığı çalışanlarının meslek sınırları dışında ve sağlık hizmetinin yürütülmesi noktasında öncelik olmayan işleri yerine getirmeleri talep edilmektedir.

-Görev tanımlarının sınırları net bir şekilde belirlenmeli ve çaılşma barışı korunmalıdır.

-Yer değiştirme, ilave tediye, maaş promosyonu ve yıllık giyim yardımı gibi bir çok ek ödemeden mahrum bırakılmamalıdır.

-Kurum içerisindeki kadrolu hekim ve hemşirelere gelen aşı, maske vb tıbbi mazlemeler diğer ilave personellerede gönderilmelidir.

-Aile hekimleri ve bakanlığa bağlı olan meslektaşları tarafından mobbinge maruz bırakılıp aynı işi aynı riskler altında özveriyle yerine getiren bu kişilerin hak mahrumiyeti giderilmeli, özlük hakları ve maaşları iyileştirimelidir.

-Konulardan anlaşıldığı gibi yıllardır haklarında düzenleme yapılmayan kamu görevlisi olmayan aile sağlığı personelleri, çalışma alanlarında yalnızlığa itilmiş ve psikolojik olarak yıpranmışlardır. İş güvencesi ve yer değiştirme hakları olmadığı için  aile biriliğini koruyamayıp boşanmalar, ayrı yaşamalar, psikolojik destek alanlar olmuştur. Kamu görevlisi olmayan aile sağlığı personellerinin beklentisi bir an önce yumak haline dönüşen sorunlarının ve beklentilerinin gerçekleşerek yerine getirilmelidir.

-Tarih 20.11.2017 Kanun Hükmünde Kararnamenin 127. Maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerinde belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarında 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı kamu ihale kanunu ile bir çok arkadaşımız bulundukları pozisyonda geçici olarak çalışsalarda hiçbir şart aranmadan ilgili pozisyonlarda devlet güvencesine geçirilmesi sağlanmıştır.

Konunun takipçisi olarak sıcak ve güzel gelismelerin yaşandığı şu dönemde bizlerde gerek özlük haklarımız gerekse maaş olarak ilgili bakanlıklarımızca gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı