Sağlık-Sen Başkanı Sağlık Bakanı'nı İstifaya Davet Etti

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, sendikalardan istifa çağrısı yapanlara tepki gösterdi. Nennioğlu, yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarının döner sermaye konusundaki sıkıntıda asıl sorumlunun Sağlık Bakanı olduğunu söyledi. Sosyal medya üzerinden sendikalardan istifa tag'leri açanlara çağrıda bulunan Nennioğlu "Sendikalardan istifa edelim tag'ının yerine Bakan Bey istifa etsin tag'ını neden yapmıyorsunuz?" şeklinde bir öneride bulundu.

Sağlık Çalışanları 09.10.2020, 10:59 09.10.2020, 11:24
Sağlık-Sen Başkanı Sağlık Bakanı'nı İstifaya Davet Etti

Nennioğlunun açıklamaları şu şekilde;

NEREYE HİZMET EDİYORLAR BİRDE BİZDEN DİNLEYİN..

Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde ortaya çıkan bazı kaynağı belirsiz grupların sağlık çalışanlarımıza üye oldukları sendikalardan istifa etmeleri için çağrıda bulunarak bu konuda kampanya başlattıklarını görünce bizde sendika olarak naçizane kendi tarafımızdan bu konuyu yani neden sendika üyesi olmamız gerekiyor; Hem mali, hem siyasi ,hemde idari olarak bu gruplar gibi şov yapmadan değerlendirmek istiyoruz.

Konuya mali olarak baktığımızda karşımıza her bir üyeden kesilen aylık ortalama 20 lira civarında bir aidat çıktığını bu aidatın 3 ayda bir toplu görüşme aidatı olarak devlet tarafından ortalama 115 lira civarında sendika üyesi olan çalışanın hesabına yatırıldigını dolayısıyla 3 ayda 20 TL den 60 lira sendikaya ödenirken 55 liraya yakın bir miktarında çalışanımızın hesabında kaldığını yıla vurdugumuzda bu oranın 210 liraya yakın bir miktara ulaştigini görüyoruz.Eger kişi hiçbir yere üye değilse senelik ortalama 210 liraya yakın bir gelirden olurken idarenin kasasına da toplamda 433 liralık bir katkıda bulunarak mali olarak istifa seçeneğinin bizi aylardır dinlemeyen idarenin işine yarayarak kasasından her bir üye için 433 lira bir ücreti ödemeyerek bu grupların başlattığı eylemden en kârlı taraf olarak çıktığına tanık oluyoruz.

Diğer yönden İdari olarak baktığımızda sendikaların aylardır birçok alanda seslerini duyurmaya çalıştigini farklı eylemler yaptigini ancak eylemlere katılımin malesef yetersiz kaldığıni hatta bu eleştiri üzerine kurulu grupların hak ararken hiç ortada olmadıklarını teşvik için, katılım için bir paylaşımda bulunmadıklarını böyle oluncada idareye istekleri ulaştırmada sendikaların elinin zayıf kaldığını görüyoruz.

Baştan beri anlattığımız konunun en önemli ayağı olan siyasi önemine geldiğimizde de öncelikle bu grupların her nedense aylardır sendikalara saldırırken işveren pozisyonunda olan yeni adaletsiz ek ödeme yönetmeliğini çıkartan , sağlık çalışanlarımızin doktorlardan ibaret olduğu sanan, sağlık çalışanlarımız için duygusal sözlerden başka hiçbir şey üretmeyen bakanlığa tek kelime etmediklerini ibretle ve hayretle izliyoruz.

Gruplarda yorum yapıp provakasyonun bayraktarlığını yapanların ekseriyetle daha önceleri sendikalarda idareci olup seçilemeyince böyle bir yolla intikam almaya çalışanlar olduğunu görüyor ve nerede ilke, nerede maneviyat demeden kendimizi alamıyoruz.

Uzun lafın kısası bugün sendikalardan istifa edelim tagının yerine bakan bey istifa etsin tagını neden yapmıyorlar bunun da degerlendirmesini cefakar sağlık çalışanlarımıza bırakıp, bu ne olduğu belirsiz gruplara bugün sahada verdikleri cevap için teşekkür ediyoruz.

Bekir Nennioğlu
Saglik-sen Adana Sube Başkanı

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
banner51
19°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33