DANIŞTAY'DAN İCAP NÖBETİ HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ KARAR

Danıştay: İcap Nöbetinde Evde Geçen Süreler İçinde İzin veya Ücret Verilip verilemeyeceğini karara bağladı.

Sağlık Çalışanları 10.09.2019, 19:20 10.09.2019, 19:20
DANIŞTAY'DAN İCAP NÖBETİ HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ KARAR

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası Türk Sağlık-Sen tarafından 10 Eylül itibarıyla icap nöbeti tutan sağlık personelleri hakkında Danıştayın çok önemli kararına dair açıklama yapıldı. Açıklamada Danıştay’ın icap nöbetinde evde geçen süreler içinde izin veya ücret verilip verilmeyeceğine dair kararına yer verildi.

 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir Türk Eğitim-Sen üyesi sağlık personeli tuttuğu icap nöbetinin karşılığında izin kullanmak istemesi talebine idare tarafından evde geçirdiği süre değil sadece çağrılıp hastanede geçirdiği süreler kadar izin verilmesi üzerine sendika tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen İzmir 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda 657 Sayılı Kanun’daki hükmün açık olduğunu belirterek “Sadece davet üzerine sağlık kurumuna gidilerek fiilen çalışılan süreler için değil aynı zamanda evde geçirilen icap nöbeti süreleri için de nöbet ücreti verilmesi veya izin kullandırılması gerektiğinden idarenin işleminde hukuka uyarlılık görülmemiştir denilerek idarenin red işlemini iptal etmişti.

Söz konusu kararın 9 Eylül Üniversitesi tarafından temyize götürülmesi üzerine Danıştay 12. Dairesi davayı görüştü.

Danıştay verdiği kararda idare mahkemesinin kararının usul ve hukuka uygun olduğuna karar vererek idare mahkemesinin kararını onadı. Böylelikle karar kesinleşmiş olduğu açıklaması yapıldı. Danıştay: İcap nöbetinde evde geçen süreler içinde izin veya ücret verileceğine hükmetti.

Yorumlar (0)
banner51
banner49
14°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19