83 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi olmaksızın 3’ü kanser, 1’i demans, 1’i multiple skleroz, 1’i pulmoner hipertansiyon ve 1’i acil serviste hipertansif kriz ilacı olmak üzere 83 ilacı daha geri ödeme listesine aldı. Listeye alınan ilaçların tamamı yerli üretim ilaçlardan oluşuyor.

SAĞLIK 10.06.2022, 14:24
83 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesi olmaksızın listeye ilave kararı verilen ve tümü imal olan 83 ilacın yayımlandığını duyurdu.

Geri ödeme listesine ilave edilen 83 adet ilaç kullanıldıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişim kolaylıkları doğurdu. Vatandaşlar bu ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler.

Listeye ilave kararı verilen 83 ilacın; 1i antihipertansif, 7si analjezik, 1i analjezik-antipiretik, 2si anestezi ilacı, 12si antibakteriyel, 5i antidot, 1i antiemetik, 2si antifungal, 3ü antineoplastik, 1i antispazmodik, 2si antiviral, 1i çinko eksikliğinde kullanılan ilaç, 1i demans ilacı, 1i demir eksikliğinde kullanılan ilaç, 5i diyabet tedavisinde kullanılan ilaç, 2si grip ilacı, 1i hipertansif acilde kullanılan ilaç, 2si kalp yetmezliğinde kullanılan ilaç, 2si kas gevşetici, 4ü mukolitik, 1i multiple skleroz tedavisinde kullanılan ilaç, 1i opioid analjezik, 1i osteoporoz ilacı, 6sı peptik ülser ve gastritte kullanılan ilaç, 1i prostat tedavisinde kullanılan ilaç, 1i pulmoner hipertansiyonda kullanılan ilaç, 4ü radyolojik görüntülemede kullanılan ilaç, 5i solunum sistemi ilacı, 1i topikal akne ilacı, 1i topikal anestezik, 3ü topikal mantar ilacı, 1i varis tedavisinde kullanılan topikal ilaç ve 1i vertigo ilacından oluşuyor.

Mevlüt İşli

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı