Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçmen listelerini güncellemek üzere ilçe seçim kurullarına teslim etti. Depremzedelerin oy kullanabilmesi için son adres değişikliği beyanı tarihi 17 Mart'tı. Henüz başvurmayanlar için seçmen listelerinin askıya çıkma tarihi 20 Mart 2023'ten itibaren 2 Nisan 2023'e kadar başvurularını tamamlamaları mümkün olacak.

Seçmen Listesi Sorgulama ve İtiraz Süreci
Seçmen listelerinin askıya çıkması, vatandaşların seçmen kütüğünde isimlerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelerini sağlar. Ayrıca, 2 Nisan 2023'e kadar itiraz başvuruları da yapılabilecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Bayram tatili 9 güne uzatıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Bayram tatili 9 güne uzatıldı


Seçmen listesi isim sorgulama işlemi secmen.ysk.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilebilir. YSK, seçmenlere seçim süreçleriyle ilgili bilgilendirme mesajları göndermektedir. Bu hizmetten faydalanmak isteyenler, sorgulama sonucu gelen sayfada e-posta adresi ve/veya cep telefonu bilgilerini girmelidir.

Seçmen Listelerinin Asıldığı Tarih ve İtiraz Süreci
YSK takvimine göre, 14 Mayıs'ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için muhtarlık bölgesi askı listeleri, tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri 20 Mart 2023'te saat 08:00 itibarıyla güncellenip askıya çıkarılacak ve itiraz süreci başlayacaktır.

İtiraz Başvuruları ve Süreçleri
İtirazlar 2 Nisan'a kadar yapılabilecek olup, bu tarihte muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri askıdan indirilecektir. Depremzedeler, kendi illerinde veya taşınmak zorunda kaldıkları illerde oy kullanabilmeleri için adres değişikliği beyanlarını 17 Mart'a kadar yapmalıydı. Henüz bu işlemleri gerçekleştirmeyenler, 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında başvurularını tamamlayabilecekler.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü ve İtiraz Süreci
Yarın (21 Mart 2023) saat 08:00'de yurt dışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinden ilan edilecek ve itiraz sürecine geçilecektir. Ayrıca, YSK'nin internet sitesinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanması da başlayacaktır.

Özet
2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesi seçmen kayıtlarının sorgulanması ve itiraz süreçleri büyük önem taşımaktadır. Seçmen listelerini kontrol etmek ve itiraz başvurularını gerçekleştirmek için ilgili tarihler ve yöntemler dikkate alınmalıdır. Bu sayede seçmenler, seçimlerde oy kullanma hakkını sorunsuz bir şekilde kullanabileceklerdir.

Editör: Haber Merkezi