BİLSEM ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNDE GÖREVLİ OLAN ÖĞRETMENLERE YAPILAN ANGARYAYA DUR DEDİ

Eğitim İş: Bir angarya uygulaması olarak yapılan birden fazla komisyonlarda görev alıp hakkettiği ek ders ödemesini alamayan görevli öğretmenlerimizin ek derslerini almasını sağladık

Sendika 03.02.2023, 17:57
BİLSEM ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNDE GÖREVLİ OLAN ÖĞRETMENLERE YAPILAN ANGARYAYA DUR DEDİ

Eğitim İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Geçtiğimiz yıl 02/04/2022-08/05/2022 tarihleri arasında, Atakum Rehberlik ve Araştırma Merkezinde Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde BNV Sözel Olmayan Test Uygulamaları yapıldı. Sınavlarda öğretmenlerimiz “Ön Değerlendirme Uygulayıcısı” olarak görevlendirildi. 

Öğretmenler, önceki yıllarda da yaptıkları bu sınav hizmetine karşı almış oldukları ücretlerin, bu sefer keyfi olarak verilmediğini gördüler. Yasal mevzuata da dayandırdıkları haklarının verilmesi hususunda yaptıkları başvurular, Eğitim Sistemi içinde barınan mevzuat bilmez ama “yetkili” anlayış karşısında biçare kaldı.

İvedilikle başlayan hukuki mücadele neticesinde yargı, ilgili davada mevzuat bilmezlerin suratına inen tokat gibi bir kararla, bu ülkenin hala bir “Hukuk Cumhuriyeti” olduğunu, hiç kimsenin gücünü ve otoritesini, yasalara ve mevzuatlara dayanmayan haksız kararlarla hiç kimseye dayatamayacağını bir kez daha ilan etmiştir. “Bahse konu sınav kapsamında fiilen görev yaptığı görülen öğretmenlerin, söz konusu görevlendirmeler nedeniyle katlandığı masraf ve emeğinin karşılığı olarak ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğinin açık olup, aksi yönde tesis edilen “keyfi” işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır”  demiştir.

Eğitim İş; üyesi olsun veya olmasın, tüm eğitim emekçilerinin haklarının korunması noktasında yıkılmaz bir kaledir. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…            

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı