Ramazan ÇAKIRCI'ya Duyuru: Eğitim Bir Sen Tüzük Değişikliği İçin Kongreye Gidiyor

Eğitim Bir Sen Tüzük Değişikliği İçin Kongreye Gidiyor. Tüzük değişikliğinde 3 dönem şartı kaldırılacak , ilçe temsilciliklerinde seçim kaldırılacak yerine atama getirileceği iddialarına "Yalan" diyerek reddeden EBS Genel Başkan Yardımcısı Ramazan ÇAKIRCI gerçekle yüzleşecek mi?

Sendika 27.05.2022, 18:39
Ramazan ÇAKIRCI'ya Duyuru: Eğitim Bir Sen Tüzük Değişikliği İçin Kongreye Gidiyor

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi, Genel Kurul (Tüzük Tadil Kongresi) ilanına çıktı.

Eğitim-Bir-Sen genel kurul delegelerinin 1/5’inden fazlasının Sendika Tüzüğü’nde değişiklik önerisi içeren talepleri ve sair tüzük değişikliği önerileri ile seçim iş ve işlemlerini düzenleyen usul ve esasların genel kurulca karara bağlanması amacıyla, Genel Kurul (Tüzük Tadil Kongresi) ilanına çıkıldı. 11.06.2022 tarihinde Tüzük Tadilat Kongresi gerçekleştirilmesine, bu amaçla Sendika Genel Kuruluna (delegelere) çağrıda bulunulmasına karar verildiği duyuruldu.

Bir süredir, sendikada görev süresi bu dönem sona erecek olan 23 civarında şube başkanının, “3 dönemden fazla aday olamama” kuralını içeren Eğitim-Bir-Sen Tüzüğünün “Yöneticilerin Görev Süresi” başlıklı 33. Maddesinin değiştirilmesi için imza topladığı konuşuluyordu. Değiştirilmesi beklenen Eğitim-Bir-Sen Tüzüğünün “Yöneticilerin Görev Süresi” başlıklı 33. Maddesiyle, bu 23 şube başkanının yeniden şube başkanlığına aday olabilmesinin önü açılmış olacak.

Aynı zamanda kongrede İlçe temsilciliklerine seçimin kaldırılıp yerine delegelerin seçtiği şube başkanının istediği bir ismi,seçim döneminde çıkarılacak bir yönetmelik marifetiyle imkan tanınacağını Ajanskamu olarak gündeme getirmiştik.. 

Daha önce bu konuda yaptığımız  Eğitim-Bir-Sen’i Karıştıracak İddia” başlıklı haber üzerine  EBS Genel Başkan Yardımcısı Ramazan ÇAKIRCI bu iddiayı yalanlamayan ancak "ince mühendislik" ifadesi içeren bir mesajı Tüm Türkiye teşkilatlarına atarak iddialara cevap vermek zorunda kamıştı. Ancak Yönetmelikle böyle bir hakkı kimsenin elinden almayacağız dememişti.

Bunun üzerine Eğitim Bir Sene ve Ramazan ÇAKIRCIya Açık Çğrı Açıklayın! başlıklı haberimizle çağrı yapmış ve Daha önce yapılan tüzük tadilatıyla İlçe temsilciliklerine seçimin yerine atama getirleceğini bunu da seçim zamanında çıkarılacak bir yöçetmelik eliyle yapılacağını  ortaya koymuştuk.

Biz haberimizde, geçmişte Eğitim-Bir-Sen’in demokratik seçim yapmadığını iddia etmedik. Bu tüzük değişikliğine neden gidildiğinin cevabını aradık. Genel Merkez, haberimizde iddia edildiği gibi bir arayış içerisinde değilse ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı; kamuoyuna, seçimler zamanında çıkarılacak bir “Seçim Yönetmeliği” ile değişikliğe gidilmeyeceğini net cümlelerle açıklarsa biz kendisinden özür dilemeye ve bunu haberleştirmeye hazırız?

Ramazan Çakırcı’nın gerçekleşen tüzük değişikliğine hiç değinmeden beylik laflarla "mühendislik" iddiaları kamuoyunda kabul görmüyor. Fitneden, fesattan bahsediyor… Tekrar ediyoruz; sizin deyiminizle "Mühendislik" ürünü olan bu tüzük değişikliğini ne amaçla yaptığınızı ve 2022 seçimlerinde önceki dönem geçerli olan kuralların uygulanacağının sözünü verin, biz de özür dileyelim. Boş lafa, polemiğe, tartışmaya, mühendislik, fitne fesat tartışmalarına hiç gerek yok. " demiştik.

İşte şimdi o gün geldi çattı. Eğer dediğiniz gibi ise biz sözümüzün arkasındayız özrü dileyeceğiz. 

Üyenin doğrudan seçim yetkisinin elinden alınarak, delege demokrasisine dayalı temsili demokrasiye geçilmesi ve ilçe temsilcisi atamasının genel merkezden maaşlı profesyonel şube başkanlarının inisiyatifine bırakılması, Eğitim-Bir-Sen için bir dönüm noktası olma potansiyeli taşımaktadır. 

Peki siz bu gerçekle yüzleşirseniz özür dileyecek misiniz?

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Rıfat Kavak’ın da geçtiğimiz günlerde 3 dönem kuralının kaldırılmasına karşı olduğu ortaya çıkmıştı. 

Eğitim Bir Sende tüzük değişkliğinin ardından İlçe ve Şube Seçimleri 2022 Ekim-Kasım aylarında yapılacak. 

Kongre sonucunu merakla bekliyoruz. 

O değerlendirmemiz de ayrı bir haber konusu olacak.

Kamuoyuna Saygılarımızla…

Yorumlar (2)
METİN ÖZEL 4 hafta önce
Eğitim-Bir- Sen Genel Merkez Delegelerine Çağrımızdır!

SENDİKAMIZ ÜYELERİNDİR.
Eğitim-Bir-Sen Türkiye genelinde sendika şube ve genel merkezin seçim yılında 11 Haziran 2022 tarihinde Genel Kurul(tüzük Tadilat) kongre ilanı yapmıştır. Gündem maddeleri içerisinde Tüzük Değişiklik Önerilerinin alınması, görüşülmesi ve karar bağlanması gündem maddesi de bulunmaktadır.
Rahmetli Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İNAN’ın temelini attığı, İlkeleri ve değerleri olan bir sendikanın üyesi olarak dünden bugüne her yoklukta, her zorlukta, her sevinçte birlikte olmaktan onur ve gurur duyduk. Bu birlikteliğimize gölge düşürmek isteyenleri, görüyoruz ve uyarmak istiyoruz. Eğitim Bir Sen gibi ülkemizin en büyük eğitim sendikası bu gün hâlihazırda bulunan yönetimler eliyle kendi koyduğu kuralı, kişisel ikballer için değiştirmek gibi bir gaflete düşerse bu tabanda büyük bir infiale yol açar.
Üç dönem kuralı bu sendikanın, tüm üyeleri tarafından kabul görmüştür. Bu kabul üzerinden yönetime gelenlerin, süreleri sınırlı ve sendikanın dinamik ve şeffaf bir yapısı kurgulanmışken bu yapı kişisel menfaatler üzerinden bozulmak isteniyor. Bu tasarruf asla kabul edilemez.
Yıllardır koltuğu bırakmayan siyasetçiler, sendikacılar gördük. Bu menfi hırsı, kendini vazgeçilmez gören anlayışı eleştirdik. Gün geldi bizimkilerin de bu ucuz manevraya niyetlendiğine şahit oluyoruz. Bu kurucu değerlere ihanet, bu üyelerin aklı ile dalga geçmektir.
Unutmayın ki eğitim kurumları yöneticilerinin, Şube Müdürlerinin, Maarif Müfettişlerinin bir yerde en fazla 8 yıl çalışması ile sınırlama önerisini, Türkiye gündemine bizler getirdik. Çünkü kurumun kalıcı, yönetimin geçici olması gerektiğini savunduk. Dün sendika yöneticileri için bu öneriyi yaparken bu gün kendi kurumumuzda tersini savunmaya çalışmak akılla ve ahlakla açıklanabilecek bir şey değildir. Ayrıca Ülkemizde birçok dinamik ve şeffaf kurumlarda yöneticilerin görev süreleri sınırlı olduğunu hatırlatmak isteriz.
Akıl ve vicdan sahiplerine sesleniyoruz. Yanlıştan dönmek erdemdir. Sakın ola ki , Mekkeli müşrikler gibi kendi yaptığınız putları yemeye kalkmayın! Mahkeme Kadıya mülk değildir. Unutmayın bu sendika sizin değil, bütün üyelerindir.
Kamuoyuna saygılarımızla.
EĞİTİM-BİR-SEN BAZI ÜYELERİ ADINA
İlhami FINDIK
Metin ÖZEL
Sezai ŞENTÜRK
Musa Durmaz 1 ay önce
Siz site olarak TÜRK EĞİTİM SEN 'in borazanlığını yapmaya devam edin. Eğitim Bir Sen Genel kurulunun vereceği karar sizi niye rahatsız ediyor. İşinize bakın.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı