Balıkesir Bandırma’da bulunan Çelebi Limanında çalışan işçiler Hak-İş’e bağlı Liman-İş’te örgütlendikten sonra gruplar halinde toplan 6 işçinin işten atıldığı limandaki koşullara dair Liman-İş Genel Merkezi açıklama yayımladı. Söz konusu açıklamada işçilerin anayasal haklarını kullanarak sendikalı olduklarını, limanda yüzde 80 çoğunluğun yakalandığını buna rağmen patronların işçileri sendikadan istifaya zorladığı, sendikalı işçilerin işten atıldığı ifade edildi.

“İŞÇİLERİN ÜZERİNDEKİ BASKIYI KALDIRIN”

Bakanın Oğlu Lüks Dairede Neredeyse Bedavaya Oturuyor İddiası Bakanın Oğlu Lüks Dairede Neredeyse Bedavaya Oturuyor İddiası

İşçilerin sendikadan istifaya zorlandığına değinilen açıklamada, “İstifa baskısının da sonuç vermemesi üzerine 27 Temmuz’da 3 işçi arkadaşımız işten atılmıştır. Bu yöntemin de sonuç vermemesi üzerine 28 Temmuz’da 3 işçi arkadaşımız daha işten atılmıştır. Çelebi limanında açık bir suç işlenmektedir. Çelebi Limanında alın teri akıtan işçi arkadaşlarımız suç işlememiştir. Tek talepleri toplu iş sözleşmesi için görüşmelerin başlamasıdır. İşçilerin bu hakkına baskı, tehdit ve işten atmalarla yanıt verilmesi kabul edilemez. Bu hatadan bir an önce dönülmeli ve atılan işçi arkadaşlarımız işe geri alınarak sözleşme süreci başlatılmalıdır. İşçilerin üzerin de baskı kuran kraldan çok kralcı olanlara engel olunmalı ve iş barışı bozulmadan Anayasal haklar güvence altına alınmalıdır. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı da Bandırma limanın da yaşananları yerinde incelemeli ve sadece sendikaya üye olduğu için işçiler üzerinde baskı kurulmasına izin verilmemelidir ve atılan işçilerin işe iadesi için gerekli adımlar atılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

EVRENSEL

Editör: Haber Merkezi