Toplu sözleşme öncesi taleplerini açıklayan Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, ücretli ve sözleşmeli öğretmen ayrımına değindi.

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, toplu sözleşme öncesinde taleplerini açıkladı. Eğitim İş’in sözleşmeli ve ücretli personel ayrımının sonlanmasını talep ettiğini belirten Ercan Uzun, “Sözleşmeli ve ücretli personel uygulaması sonlandırılmalı, kadrolu, güvenceli çalışma hakkı tanınmalıdır. Memur maaşını oluşturan seyyanen zam, ek ders, ek ödeme, kariyer ödemeleri gibi tüm ücretler emekli keseneğine dahil edilerek emekli tazminat ve maaşına yansıtılmalıdır. Eğitim çalışanlarının tümüne görev yaptığı ilin ekonomik özelliğine göre kira yardımı yapılmalıdır” dedi.

“MEB’in Diyanet ve çeşitli gerici dernek, vakıflarla yaptığı iş birliği protokolleri bir an önce sonlandırılmalıdır” diyen Uzun, şöyle devam etti: “Öğretmenleri ayrıştıran ÖMK sınıflandırması kaldırılmalı kıdem yıllına dayalı ücret artışı olmalıdır. Öğretmenlere verilen eğitim öğretime hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir. 666 Sayılı KHK ile belirtilen ek ödeme, özel hizmet tazminatı oranlarının MEB çalışanlarına yansıtılmaması sonucu oluşan farkların giderilmesi ve emekli aylığına yansıtılması için yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”

BANKA PROMOSYONLARINDA EŞİTLİK OLMALI

O Öğretmenler Hariç Maaşlar Artacak O Öğretmenler Hariç Maaşlar Artacak

Uzun, taleplerini şöyle sürdürdü: “Banka promosyonları anlaşmaları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm MEB çalışanlarını kapsayacak şekilde tek bir merkezden yapılmalıdır. Birinci dereceye yükselen tüm eğitim çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. 5510 sayılı kanuna tabi memurların emeklilikteki özlük hakları 5434 sayılı yasaya bağlı memurlarla eşitlenmelidir. Zorunlu çalışma uygulaması yerine kalkınmada öncelikli bölgelerde çalışanlar için ek teşvik ödemeleri getirilmelidir. Mesleki saygınlığı arttıracak, görevi başındaki öğretmenlere uygulanan şiddeti sonlandıracak yasal düzenlemelerin yapılması sağlanmalıdır.”