Taşerondaki maaş krizi çözüldü! O işçilere ek zam yapılacak...

7 milyon asgari ücretlinin ardından bir güzel haberde kadro alan taşeron işçilere geldi. Asgari ücret oranında yapılan yüzde 26'lık artışın ardından bazı işçilerin ücretleri asgari ücretin altında kalmıştı. Söz konusu işçilerin ücretlerinin de asgari ücret seviyesine çekilecek. Bu kapsamdaki işçilere yüzde 4'ün üzerinde artış yapılacak.

Taşeronlar 28.12.2018, 06:58 28.12.2018, 06:58
Taşerondaki maaş krizi çözüldü! O işçilere ek zam yapılacak...

Asgari ücrete yüzde 26 zam yapılması kamudaki işçiler arasındaki ücret dengesini bozdu. Taşeronda kadroya geçen işçilere Ocak ayında yüzde 4 zam yapılacak. Bu durum bazı işçilerin asgari ücretin altında ücret almasına yol açtı. Hükümet, söz konusu işçilerin ücretlerine yüzde 4"ün üzerinde zam yapma kararı aldı. Tüm maaşlar, asgari ücrete çekilecek.

Kadro alan taşeron işçilerin maaşlarında ortaya çıkan zam krizi için formül bulundu. Buna göre, 2.020 TL"nin altında kalan tüm maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. Böylece bazı işçilere yüzde 4"ün üzerinde zam yapılacak.

7 milyon asgari ücretliye yüzde 26 zam yapan hükümet ikinci müjdeyi de kadro alan taşeron işçilere vermeye hazırlanıyor. Kadroya geçen yaklaşık 900 bin işçiye toplu sözleşme hükümleri gereği 2019"da yüzde 4 artı 4 zam yapılacak. Söz konusu işçiler asgari ücretteki artıştan yararlanamayacak. Bu durum bazı işçilerin ücretlerinin asgari ücretin altında kalmasına yol açtı.

sgkrehberi.com"un ekonomi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, kadro olan taşeron işçilerin ücretleri de asgari ücretin üzerine çıkarılacak. Bazı kurumlarda konuyla ilgili çalışmalar başladı. Ücreti asgari ücretin altında kalan işçiler tespit edilmeye başlandı. Bu işçilerde yüzde 4"ün üzerinde zam yapılacak. Maaşı asgari ücretin üzerinde kalan işçilere ise yüzde 4 zam yapılacak.


Konuyla ilgili olarak da Çalışma Bakanlığı bürokratları bir çalışma başlattı. Yakın zamanda kamu kurumlarına bir görüş bildirilmesi bekleniyor.

Öte yandan Türkiye Genel Hizmetler İşçi Sendikası tarafından Asgari Ücretin kamuya ve belediye şirketlerine geçişi yapılan işçilere nasıl yansıtılması gerektiğine ilişkin önemli açıklamalarda bulunulmuştur. İşte o açıklama:

1- Asgari ücret 25 Aralık 2018 günü 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere net 2020 (AGİ dahil) olarak belirlenmiştir.


2- 696 sayılı KHK çerçevesinde kamuya geçişi yapılan alt işveren işçilerine 1 Nisan 2018 tarihinden başlamak ve merkezi idarelerde 2020 yılı Kasım ayına kadar ve belediye şirketlerinde 2020 Temmuz ayına kadar uygulanacak toplu sözleşmelerin mali ve sosyal haklar bölümleri Bakanlıkça ilan edilmiştir.


3- Anılan sözleşmelerin 2019 yılı için uygulanacak ücret hükümleri şöyledir: “İşçilerin 01.01.2019 tarihinde almakta oldukları günlük çıplak ücretlerine aynı tarihten itibaren %4(yüzde dört) oranında zam yapılmıştır.”


4- Asgari ücret 1 Ocak itibariyle net 2020 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasal olarak mümkün olmadığından 2020 TL’nin altında kalan bütün ücretler başkaca bir işleme gerek olmaksızın bu miktara yükseltilecektir. YHK sözleşmesi ile uygulanacak zam oranı olan %4 de bu durumda yeni asgari ücret üzerine uygulanacaktır.


5- Bir süredir devam eden bir başka tartışma söz konusudur. Bu tartışma kamuya geçiş öncesinde ihale sözleşmeleri ile asgari ücretin % fazlası olarak belirlenen ücretlerde 2019 yılı asgari ücretinin esas alınıp alınmayacağı, bu uygulama yapıldıktan sonra YHK tarafından belirlenen %4 zammın uygulanıp uygulanmayacağı konusunda olmuştur.


6- Bakanlık, görüş isteyen kimi kamu kurumlarına kamuya geçişi yapılan işçilerin artık ihale şartname/sözleşmeleriyle bağının kesildiğini, işçilerin işverenleriyle kurdukları iş ilişkisi çerçevesinde düzenledikleri iş sözleşmelerinde belirledikleri ücret hükümlerinin geçerli olacağını, YHK ile belirlenen zammın da bu ücrete uygulanacağını bildirmiştir.


7- Belediye şirketlerinde geçiş sırasında oluşturulan mevzuat bu görüşe uygun değildir:
a) 696 sayılı KHK ile 375 sayılı Devletin personel işleriyle ilgili KHK’ye EK-20 madde getirilmiştir. Bu madde ile belediyelerin kendi şirketlerinden personel çalıştırmaya dayalı hizmet alım sözleşmesi yapmasına olanak getirilmiştir.

b) 28 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazete’de 696 sayılı KHK gereği Bakanlar Kurulunca "İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Bağlı Kuruluşları ile Bunların Üyesi Olduğu Mahalli İdare Birliklerinin Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmetlerinin Gördürülmesine İlişkin Usul ve Esaslar"yayınlanmıştır. 696 sayılı KHK düzenlemeleri ile anılan usul ve esaslara göre mahalli idareler dışardan personel çalıştırmasına yönelik hizmet alımı yapamayacak, kuracakları şirketler aracılığıyla İhale Yasası çerçevesinde doğrudan hizmet alım sözleşmeleriyle personel çalıştıracaktır.

c) Bu usul ve esasların 6/3. maddesinde “Bu kapsamda yapılacak personel çalıştırılmasına dayalı hizmetlerin bedelinin tespitinde, Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği"nin yaklaşık maliyetin tespitine ilişkin hükümlerine uyulması zorunludur.” hükmü emredici biçimde hükme bağlanmıştır.

d) Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği"nin 10/4 maddesinde ise “Personele asgari ücretin üzerinde ödeme yapılmasının öngörülmesi halinde, bu ücretin brüt asgari ücretin en az yüzde (%) kaç fazlası olacağı idarece belirlenerek, bu oran üzerinden yaklaşık maliyet hesaplanır ve söz konusu oran idari şartnamede açıkça gösterilir.” denilmektedir.

 SGK Rehberi

Yorumlar (1)
cemal şenyurt 2 yıl önce
696 KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN 4/D Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERE 31.10.2020 TARİHİNE KADAR UYGULANAN YÜKSEK HAKEM KURULU (YHK) KARARLARI HAKSIZLIKTIR.. KADRO ALAN İŞÇİLER OLARAK BİZLERDE 2019 KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ.. ESKİ KAMU İŞÇİLERİ İLE AYNI HAKLARI İSTİYORUZ. EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET !!!
banner51
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33