Bir süredir gündemde olan mülakat meselesine karşı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin atanacak olan öğretmenlerin mülakattan geçmesinin önemine dair açıklamalar yapmıştı. Son cümlelerinde de Bakan Tekin “Öğretmen alımlarında mülakatın olmasının yasal bir zorunluluk” ifadeleri ile mülakatın tüm öğretmenler için yasal bir zorunluluk olduğuna dikkat çekti. Bunun üzerine açıklama yapan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan açıklamalarında mülakat sisteminin kaldırılmasına işaret etti. İşte tüm detaylar...

Bakan Tekin’den mülakatlara karşı yasal zorunluluk ifadesi!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin gerek öğretmenlerin gerekse atanacak olan kişilerin mülakatlara karşı kaldırılması tepkilerine karşı bazı açıklamalarda bulunmuştu. Öğrencileri emanet edeceğim öğretmeni benim görmem sınamam lazım diyen Bakan Tekin son açıklamalarında mülakatlar için öğretmenlerin yasal zorunluluklarıdır dedi. Konuyla ilgili “Öğretmen alımlarında mülakatın olmasının yasal bir zorunluluk” ifadeleri ile açıklamalar yapan Bakan Tekin’in mülakat hakkındaki görüşlerine karı değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan ise mülakatların kaldırılması gerektiğini savundu.

Talip Geylan açıklamalarında...

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan Bakan Tekin’in mülakat açıklamaları sonrasında;

“Mevcut mevzuatta ‘Öğretmen alımlarında mülakatın olmasının yasal bir zorunluluk’ olduğu doğrudur. Ancak 2018 yılından beri, mülakatlarda KPSS puanı paralelinde puanlama yapıldığı için adayların yazılı sınav başarıları rencide edilmiyor ve dolayısıyla hak kaybı yaşanmıyor. Bu itibarla, şimdi yapılması gereken, mülakat uygulamasının mevzuattan tamamen kaldırılmasıdır. Ancak böylelikle yaşanabilecek adaletsizliklerin vebalinden kurtulabiliriz.” ifadeleri ile açıklamalarda bulunarak mülakat sürecinin kaldırılması ile yaşanabilecek adaletsizliklerin önüne geçilebileceği belirtildi.

"Öğretmene verdiğimiz değer aslında çocuklarımıza verdiğimiz kıymettir" "Öğretmene verdiğimiz değer aslında çocuklarımıza verdiğimiz kıymettir"