Hürriyetçi Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şubesi Kocaeli Üniversitesi'ndeki kadrolaşma ile ilgili yayınladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kocaeli Üniversitesi’nde idari kadroların bilim üreten bir kuruma yakışmayacak şekilde, bilimsel kriterlerden ve adaletten uzak, keyfi kararlarla ahbap-çavuş ilişkilerine kurban edilerek hak edene değil ' torpil'i olanlara verildiğini görmekten üzüntü duyuyoruz.Adaletin ve eşitliğin, hukukun üstünlüğünün, insan haklarının, ehliyet ve liyakatin ders olarak anlatıldığı evrensel bir kurumda olup biten bu ilkel ilişkiler herhalde seviyesizliğin tarihine geçecek. Her zaman haksızlıkların karşısında duran, mazlumun yanında ve zalimin karşısında olan; hukukun üstünlüğüne, adalete, liyakate önem veren ve tam hürriyetten yana olan Sendikamız bu konularda Kocaeli Üniversitemize uygulamalı ders verebilir.Kocaeli Üniversitesi’ndeki idari kadroların yakınlık, ahbap-çavuş ilişki boyutları ise şu şekildedir:

BALON OLARAK HAVADA UÇUYOR

Gaziantep'te 41 STK Adeta İsyan Etti Gaziantep'te 41 STK Adeta İsyan Etti

Eski rektör yeni milletvekili olunca Üniversite de onun payına düşmüş gibi duruyor.  Hülagü Bey’e ve onun zamanından kalan Bayan Personel Daire Başkanına yakın olanlar ilansız, sınavsız olarak da şefliklere, müdürlüklere atanabilmektedir.Hülagü döneminde Rektörlük’te sekreterlik yapanlardan Hülagü Bey’e ve onun zamanından kalan Bayan Personel Daire Başkanına yakın olanlar; şube müdürü, MYO Sekreteri, Fakülte Sekreteri kadrolarına atanmıştır. Görevde Yükselme Sınavı yapılarak atama yapılması gereken bu kadrolar, eski Rektör ve onun eski ekibinin candaşlık ve yandaşlık tasarrufu ile torpillemeye peşkeş gitmektedirler. Üniversitemizin sayın rektörü N. Zafer Cantürk, Hülagü Bey’in isteklerini “emir telakki” ederek bırakın kurumu bilimsel özgürlüğe kavuşturmayı ve araştırma üniversitesine dönüştürmeyi kurumsallaşmayı, iç huzuru korumayı bile başaramaz. Rektörlüğe atandığı ilk zamanlarda kullandığı "Adil olacağız, hak edene kadrolarını vereceğiz" söylemleri bugün balon olarak havada uçuyor.

BAŞKANIN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR

Hürriyetçi Eğitim Sen olarak açık ve net bir şekilde söylüyoruz:KOÜ, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bir kurumudur; eski rektörün veya yeni Rektörün yahut da personel daire başkanının çiftliği değildir. Üniversiteler, bünyesinde görev yapan tüm akademik ve idari her personele eşit ve adil davranmak zorundadır. Bilim üretmesi gereken bir kurumun adaletsizlik ve haksızlık üretmesini asla kabul etmiyoruz. Bu noktada mücadelemiz her türlü meşru vasıta ve eylemle sürecektir.Kocaeli Üniversitesinin bilimin öldürüldüğü, liyakatin gömüldüğü ve adalet hissinin cenaze namazının kılındığı yer olmasına izin vermeyeceğiz.Kamuoyuna saygılarınızla duyururuz.

Kaynak:kocaeligazetesi

Editör: Haber Merkezi