2024 yılından itibaren yeni atanan öğretmenlerde artık KPSS puanı yeter olmayacak. Mülakat puanı da belirleyici bir görev üstlenecek. Bu süreçte mülakat atamaları ile komisyon üyeleri hakkında alınan yeni kararlar adaylar tarafına merak ediliyor.

Eylül ayında atamalar tamamlanacak!
20 bin kadrolu öğretmen ataması Eylül ayı itibarı ile bitmiş olacak ve ardında öğretmenler yeni eğitim öğretim yılının başlangıcı ile birlikte ilk görev yerlerinde öğretmenliğe adım atacaklar. Geçmiş senelerden farklı olan bir karar alındı. Bu yıl öğretmen atamalarında sınav puanı kadar sözlü sınav uygulaması da belirleyici hal alacak.


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni atanan öğretmenlerin mülakata aşaması hakkında bir açıklamada bulundu. “Hiçbir arkadaşımızın hakkının yenmediği bir şekilde süreci yürüteceğiz. Çocuklarımızın en ehil ellere teslim edilmesinin taraftarıyım. Benim yaptığım daha adil ve güvenilirlik çabasıdır.” ifadelerini kullandı. Ardından yeni mülakat sisteminde nelerle karşılaşacağına dair de bilgilendirme yaptı.

Yeni mülakat sistemi ile komisyon üyelerinin görevi ne olacak?
Yeni başlayacak olan mülakat sisteminde her öğretmenin bir kodu olacak. Mülakata girecek komisyon üyeleri birbirini tanımayacak. Mülakata hangi sınıfta gireceğini bilmeyecek ve mülakata alınacak öğretmen adayının kimliği gizli tutulacak.

O Öğretmenler Hariç Maaşlar Artacak O Öğretmenler Hariç Maaşlar Artacak

Eski usulde heyetin önünde yer alan dosyada öğretmenin ismi, soy ismi, mezun olduğu okul, anne ya da baba adı gibi kişisel bilgiler yer alırken artık bu bilgilere ulaşma imkanları olmayacak.

Adaylara mülakat öncesi mesaj gönderilecek!
Mülakat için öğretmen adayına önceden bir mesaj iletilecek. 14 haftalık konudan sorumlu olduğu ve mülakatta sorulacak ders ve konu paylaşımı bu mesajda bulunacak. 45 dakika sürecek olan mülakat boyunca adaydan bir ders anlatması istenecek.

Aday için verilen bu puan anında sisteme girişi yapılacak. Tüm mülakat süreci kamera ile kayıt altına alınacak. Bu nedenle puan sisteme girildikten sonra üzerinde yeniden bir oynama yapılma durumu olmayacak.