Devlet Sert'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ek Protokol Çağrısı

Sağlık ve Sosyal Hizmet işkolunda yetkili Öz Sağlık-İş Sendikasının Genel Başkanı Devlet Sert, enflasyon karşısında geçim sıkıntısı çeken kamu işçilerinin Ek Protokol beklentisini dile getirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulundu.

4-B/4-C/4-D li 22.01.2024, 19:13 23.01.2024, 13:35

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert yayımladığı videolu açıklamasında;

Gündemimiz geçim, gündemimiz enflasyon karşısında her dakika eriyen ücretler. Gündemimiz imzalanmasını dört gözle beklediğimiz ek protokol. Kıymetli işçi kardeşim genelde tüm kamu işçileri için, özelde ise başta sosyal hizmet işçileri olmak üzere, iş kolumuzun tamamı için; Acil ek protokol, refah payı, seyyanen zam, toplu iş sözleşmesi sürelerinin eşitlenmesi ve zam aylarında eşitliğin sağlanması. 

696nın yeniden düzenlenmesi, vergide adaletin sağlanması, kapsam dışı personelin kadroya alınması gibi acil taleplerimiz bulunuyor. 

Kamu işçisini ötekeleştiren, değersiz hissetmesine sebep olan bu ayrımların bir an önce ortadan kaldırılması lazım. 

Öz Sağlık-İş Sendikası olarak aylardan beri gündemimizin ilk sırasında yer alan bu sıkıntıların giderilmesi için çok yoğun temaslar gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanı Yardımcımızla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarımızla, Bürokratlarla görüştük, dosya sunduk, öneriler götürdük, çözümlerin geciktirildiği her an neler yaşanabileceğini tek tek anlattık. 

Yetkili sendika olarak kapıları aşındırdık, nöbet tuttuk.. Artık sıra Hükümette.. Artık sıra işçi babası olarak gördüğümüz Cumhurbaşkanımızda. Ek Protokolün geciktiği her dakika işçinin çocuğunun rızkından gidiyor. Vergide adaletin sağlanmadığı her saniye adalet duygumuzu köreltiyor. İşçi memur arasında fazladan sağlanan haklardan kaynaklanan makasın genişliği çalışma barışını yok ediyor. İş kanunu düzenlenirken, 696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin sorunlarını çözmediğimiz her an, en başta aileleri parçalıyor ve özellikle de söylemek istiyorum; Sosyal hizmet işçisinin asgari ücret zamları ve enflasyon karşısında düştüğü durumu dikkate almadığınız her an, devletin emaneti yaşlılarımıza, engellilerimize, çocuklarımıza kimsesiz kadınlara hizmet eden bu işçiler için, yok sayılmak anlamı taşıyor. 

İşçi toplumun bel kemiğidir. İşçi üretim ve hizmetin temsilcisidir. Bizler yetkili sendika olarak, gecemizi gündüzümüze kattık, taleplerimiz, tekliflerimiz önünüzde.. Artık kimsenin bir bahanesi yok. Kamu işçileri ve özellikle sosyal hizmet işçileri insanca geçinmek, emeğinin ve alınterinin karşılığını almak, kendini değerli hissetmek istiyor. Lütfen daha fazla bekletmeyin, ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı