Sağlık Bakanlığı 4 D'li işçilerle ilgili dayanışma aidatı yazısı yayımladı

Sağlık Bakanlığı kamuda 4 D'li olarak sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilerden kesilen sendika dayanışma aidatlarıyla ilgili önemli bir yazı yayımladı. İşte detaylar..

4-B/4-C/4-D li 13.01.2021, 10:49
Sağlık Bakanlığı 4 D'li işçilerle ilgili dayanışma aidatı yazısı yayımladı

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 4 Dli olarak kamuda sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilerden kesilen sendika dayanışma aidatı yazısı yayımlandı.

Yazıya göre; yetkili sendikaya üye olmayanlardan (dayanışma dilekçesi verenler) yeni toplu iş sözleşmesi (TİS) sonuçlanıncaya kadar herhangi bir sendika aidatı kesilmeyecek olup, TİS imzalandıktan sonra geçen sürenin tamamı toplu olarak kesilecektir. Bu durumda toplu olarak kesilmesini istemeyenler sendikaya üyelik başvurusunda bulunabilirler, üye olanlar ise TİS sonrasında kesilmesini istiyorlarsa yetkili sendikadan istifa edip, dilekçe vererek aidat ödemezler. Fakat her iki durumda da dayanışma aidatı yetkili sendikaya ödenecektir. 

Bakanlıktan gönderilen yazıda şu ifadelere yer almaktadır;

1. 31.12.2020 tarihi ve öncesinde 2019 – 2020 yürürlük süreli İşletme Toplu İş Sözleşmesi dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanmak için dilekçe veren işçilerin, süresi sona eren toplu iş sözleşmesi ile sağlanan mali ve sosyal haklardan iş sözleşmesi hükmü olarak yararlanmaya devam etmeleri, ancak 01.01.2021 tarihinden itibaren işçilerin ücretlerinden kaynaktan dayanışma aidatı kesilmemesi,

2. 01.01.2021 tarihi ile yeni dönem imzalanacak olan işletme toplu iş sözleşmesi imza tarihi arasında dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanmak için dilekçe veren işçilere ise kanun hükmü gereği yeni dönem toplu iş sözleşmesinin imzalanacağı tarihten sonra ileriye doğru dayanışma aidatı kesilmeye başlanması ve yeni dönem işletme toplu iş sözleşmesi imza altına alınıncaya kadar da taleplerine herhangi bir işlem tesis edilmemesi, hususlarında,

Bilgilerinizi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.

4 DLİ İŞÇİLERLE İLGİLİ DİĞER ÖNEMLİ GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ

RESMİ YAZI

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
14°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42