İŞKUR'da yapılan usulsüzlük ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı!

İŞKUR Genel Müdürlüğü'nde çalışan ve ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa katılmayan kişilere ödemeler yapılmasını sağlayan zanlılar hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Zanlıların 80 milyon TL kamu zararı oluşturduğu belirlenirken, soruşturmaya konu firma yetkilileri ve İŞKUR personellerinden oluşan suç örgütünün FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ve DHKP-C Silahlı Terör Örgütüyle iltisaklı olduğu ortaya çıktı.

ASAYİŞ 22.11.2022, 16:23
İŞKUR'da yapılan usulsüzlük ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Şuçlar Bürosu tarafından yapılan soruşturma neticesinde yapılan ihbarlar, elde edilen bilgiler sonrası İŞKUR Genel Müdürlüğünde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usulsüzlükler yaparak sahte belgelerle kursa katılmayan kişilere ödemeler yapılmasını sağladıkları, bu şekilde 2014- 2018 yılları arası 80 milyon TL kamu zararı oluşturdukları ortaya çıktı.

Kurum müfettişinin de incelemesi sonucu düzenlenen raporda, ihalelerdeki usulsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma suçlarının da işlendiği belirlendi. Soruşturma neticesinde iletişimin dinlenmesi tedbiri sonrası bir kısım şüpheliler tarafından aynı doğrultuda rüşvet suçunun işlendiğini gösterir tape kayıtları belirlendi. Alınan tanık ve müşteki beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen deliller doğrultusunda organize şekilde hareket eden şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma, nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma suçlarını işledikleri ortaya çıktı. 24 ayrı suç eylemine katılan 58 şüpheliden 21inin İŞKUR personeli, 17sinin şirket/firma yetkilisi, 13ünün sahte kursiyer, 7sinin usulsüz kursiyer ve kimlik temin eden olarak eylemelerde yer aldıkları anlaşıldı. Bu çerçevede 58 şüphelinin yakalanmasına ve suç delillerinin ele geçmesine yönelik bugün 10 ilde eş zamanlı adreslerinde arama yapılması için Sulh Ceza Hakimliğinden kararlar alındı.

Düzenlenen operasyon ile 34 şüpheli yakalanarak gözaltına alınırken, 6 şahsın yurtdışında olduğu, 1 kişinin ise cezaevinde olduğu öğrenildi.

Öte yandan soruşturmaya konu firma yetkilileri ve İŞKUR personellerinden oluşan suç örgütünün FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ve DHKP-C Silahlı Terör Örgütüyle iltisaklı olduğu ortaya çıktı. Toplam 80 milyon TL kamu zararı oluşturan örgütle ilgili soruşturma sürüyor.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı