ÖSYM'de 'havuz problemi', KPSS'de oklar 'iptal'e çıkıyor!

KPSS'deki bazı sorular ile bir yayınevinin deneme sınavlarında sorduğu soruların benzer olduğu iddiaları tartışmaları büyüyor. ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ü koltuğundan eden olay sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilen Devlet Denetleme Kurulu (DDK) müfettişleri, dün öğleden sonra kuruma giderek incelemelerde bulundu.

ASAYİŞ 04.08.2022, 11:25
ÖSYM'de 'havuz problemi', KPSS'de oklar 'iptal'e çıkıyor!

Belli dosyaları irdeleyen ekipler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Bu incelemelerin ardından DDKnın kapsamlı bir rapor yazıp bunu Erdoğana sunacağı öğrenildi. DDK Başkanı Yunus Arıncının "Problemli bir durum var gözüküyor. Rapor için bir süre öngörmüyoruz" dediği kaydedildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da, söz konusu iddialar üzerine inceleme başlattıklarını bildirdi.

SORULAR NASIL HAZIRLANIYOR?

Sınav hazırlama komisyonu gibi sabit bir komisyon yok. Uzman bazı hocalar komisyona davet ediliyor. Sınavın adı söylenmeden bu hocalardan sorular isteniliyor. Ardından gelen bu sorular uzman bir ekip tarafından denetleniyor. Onaylananlar soru havuzuna atılıyor. Soru havuzu şifreyle duruyor. Hangi sınav var ise o havuza en az 10 katı soru ile matbaaya gidiyor. Burada rastgele seçiliyor. Bu süreçte kimse görmüyor. Matbaada çalışanlar dahil herkes sınav hapsine giriyor.

AYNI SORU MÜMKÜN MÜ?

Benzer imtihanlarda aynı sorular daha önce de çıktı. Soru kökü benzerliği ya da bir soru bire birdi. Bu, kurada çekilenin denk gelmesi olarak yorumlanıyordu. Ya da sistemi suiistimal eden bazı hocalar soru hazırlamak yerine direkt yayınevlerinden soru alıyordu. Kura yöntemiyle sorular seçildiği için bu seçeneğin etkisi zayıf kalıyordu. Bu KPSSde ise aynı yayınevinden soru sayısının çok olması akıllara soru havuzu devre dışı bırakıldı iddialarını getiriyor. DDK bu konu üzerinde yoğunlaşıyor. Benzer soruların KPSSde çok olması iddiası sınavın iptalini güçlendiriyor. Soru iptali durumunda KPSS puanlarının oldukça fazla etkileneceği, bu yüzden de sınavın iptal edilmesinin çok daha güçlü bir ihtimal olduğu söyleniyor. Öte yandan önümüzdeki iki hafta sonunda yapılacak KPSS alan testlerinin yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu...

YAYINEVİNE ARAMA

Başsavcılık, suç duyurusu üzerine "sahtecilik", "kamu aleyhine dolandırıcılık" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından soruşturma açtı. Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Yediiklim Yayınlarına ait Kızılay ve Ostimdeki iki adreste arama başlattı. Aramada polisin, burada bulunan dijital materyal ve tüm KPSS dokümanlarından birer nüsha alacağı öğrenildi.

GÖREVDEN ALINAN ÖSYM ESKİ BAŞKANI: ALNIM AÇIK, VİCDANIM RAHAT

KPSSde kopya iddiaları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 4 yıllık görev süresinin tamamlanmasına bir ay kala itibar suikastı yapıldığını söyleyerek, "Alnım açık, vicdanım rahat" dedi.

Aygün "4 yıl süreyle özveriyle çalıştık. Her hafta sonu yılda yaklaşık 10 milyon kişinin katıldığı sınavlarda en küçük bir iddiaya meydan vermedik. Birileri başarımızdan rahatsız olmuş olacak ki düğmeye bastı. Kimseye kırgın değilim, üzgünüm. Ben 4 yıl önce Kocaeli Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı idim. İncelemenin tamamlanıp, raporun açıklanmasının ardından üniversiteme döneceğim" şeklinde konuştu.

Mahmut ÖZAY

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı