Milli Eğitim Bakanı Tekin, uzun süredir beklenen devamsızlık affı konusundaki tartışmaları sonlandırdı ve yaklaşan YKS öncesi konuyla ilgili ilk açıklamayı yaptı. Okul gezisi sırasında 12. sınıf öğrencilerinin dersine giren Bakan Tekin, devamsızlık affı beklentilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Tekin, öğrencilerle gerçekleştirdiği diyalogda, devamsızlık affı taleplerine dair sebepleri açıkladı ve bu taleplerin arkasında yatan algı operasyonuna dikkat çekti. Tekin, öğrencilere "Okuldan uzak olmanıza gerek yok, okullardaki eğitim size yeter" diyerek, bu yıl 12. sınıflara devamsızlık affı getirilip getirilmeyeceği konusunu da açıklığa kavuşturdu.

İşte Bakan Tekin ile 12. sınıf öğrencisi arasında geçen diyalog ve devamsızlık affıyla ilgili açıklamalarından bazıları:

Bakan Tekin: "Bana muhtemelen söyleyecek bir şeyiniz vardır."

Savcı talimatıyla İlçe Milli Eğitim Müdürüne soruşturma açıldı Savcı talimatıyla İlçe Milli Eğitim Müdürüne soruşturma açıldı

Öğrenci: "Var."

Bakan Tekin: "Öyle bir dert var dedi ki…"

Öğrenci: "12. sınıflara devamsızlık hakkında biraz tolerans tanır mısınız?"


Bakan Tekin: "Herkes aynı şeyi istiyor mu? (sınıf hep birlikte evet)

İşte devamsızlık affı yanıtı:

“Siz niye devamsızlık yapmak istiyorsunuz normalde ders çalışmak için başka yerlere gidiyorsunuz ya da kurs alıyorsunuz dimi? Biz dedik ki niye çocuklar böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorlar. Hiç bir anlamı yok. Ama bir algı var.

Diyorlar ki; Milli Eğitimdeki öğretmen yetersiz. Burada kafanızı karıştıran şey birileri size algı operasyonu yapıyor. O yüzden sizden istediğim başka bir şeyle uğraşmayın. Okulunuz size yeter. İsterseniz DYK benzeri şeylerle hafta sonu kursları açalım. Siz okulunuza devam edin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok. Hal böyleyken niye devamsızlık yapasın?”