“Camilerimizi bir mektep olarak da değerlendirelim”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İstanbul İl Müftülüğünce düzenlenen mevlid programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Camilerimizi sadece namaz kılmak için değil, bir mektep olarak da değerlendirelim” dedi

Diyanet Personeli 01.10.2020, 23:46
“Camilerimizi bir mektep olarak da değerlendirelim”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle İstanbul İl Müftülüğünce düzenlenen mevlid programına katıldı.

Eyüp Sultan Camiinde yatsı namazı öncesi düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Camilerimiz şehirlerimizin kalbi, Beytullah’ın, Mescid-i Nebevi’nin şubesi, Mescid-i Nebevi Medine’de hangi fonksiyonu üstlenmişse, Beytullah, Mekke-i Mükeereme’de nasıl müminleri etrafında topluyorsa camilerde aynı şekilde müminleri etrafında topluyor, bağrına basıyor,  Müminlerin en önemli sığınağı oluyor” dedi.

Başkan Erbaş, camiler yürütülen eğitim faaliyetlerinin önemine işaret ederek, “Camilerimizi sadece namaz kılmak için değil, bir mektep olarak da değerlendirelim. Cami dersleriyle, içinde Kur’an öğrenerek, Kur’an’ı anlamak için yapılan tefsir dersiyle, hadis, fıkıh dersleriyle camilerimizi daha çok değerlendirelim. Türkiye geneli tüm camilerimizde bu vazifeyi yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim’de, “Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et” diye emredildiğini hatırlatan Başkan Erbaş, “Biz de insanları Rabbimizin yoluna hikmetle davet etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Programda, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, vefat eden din görevlilerinin ruhları için okunan Kuran-ı Kerimin duasını yaptı.

Yorumlar (0)
banner51
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:26
Öğle 12:53
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:30