Diyanet-Sen Genel Başkanı, sendika başkanlığından istifa etti

İhraç gerekçesi, 657 sayılı yasanın "Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi" şeklindeki hükmü. Kararın ardından istifa haberi geldi.

Diyanet Personeli 11.01.2022, 14:36 11.01.2022, 14:53
Diyanet-Sen Genel Başkanı, sendika başkanlığından istifa etti

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemirin görev yaptığı Ankara ili Çankaya ilçesi Yargıtay 1. Başkanlığı Mescidi İmam hatipliği görevinden ve memurluktan ihraç edildiği ortaya çıktı. Diyanet-Senden yapılan açıklamada, Güldemirin genel başkanlık görevinden istifa ettiği belirtildi.

Başkent Aktüelin ulaştığı  Diyanet İşleri Başkanlığının 7 Ocak 2022 tarihli yazısında, Ankara ili Çankaya ilçesi Yargıtay Birinci  Başkanlığı Mescidi İmam Hatibi Mehmet Ali Güldemirin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 98/b hükmü uyarınca Diyanet İşleri Başkanlığındaki  memurluğunun sona erdirildiğine dair ilgili karar yer alıyor.

Dağıtım yerlerine gönderilmek üzere düzenlenen yazıda, "Söz konusu olurun adı geçene tebliğ edilerek görevden ayrılış tarihinin İKYS  Modülüne işlenmesi, ayrıca bu konuda düzenlenecek olan tebliğ-tebellüğ belgesinin Atama  2. Başkanlığımıza ivedi olarak iletilmesi hususlarında  bilgilerini ve gereğini rica ederim”" ifadesi yer alıyor.

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı ola Diyanet -Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemirin  meslekten ihracına dair gereğinin yapılması için Ankara İl Müftülüğüne gönderilen evrakta  bahsi geçen 657 sayılı Devlet memurluğu Kanunun "memurluğun sona ermesi" başlıklı  98/b maddesi şöyle:

 Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi
Yönetmelik ne diyor?

"Diyanet işleri Başkanlık personelinin 657 sayılı Kanunda ve bu kanunda yer almayan diğer nitelikleri ile atanmalarında dini öğrenim şartı arananlara ilişkin olarak ortak nitelikler yönetmelikle düzenlenir" hükmü 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 9uncu maddesinin 2nci fıkrasında kural altına alınmıştır.

Buna göre ilgili mevzuata dayanılarak çıkarılan  Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5/1-b maddesinde, "Atamalarında dini öğrenim esas alınan unvanlarda; itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak bir nitelik taşımak" hükmüne yer verilmiştir.

İdari soruşturma sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Kurulu tarafından din görevlisinin ilgili şartları memuriyet sırasında kaybettiğinden bahisle memurluğunun sona erdirilmesine karar verilebiliyor.

İstifa etti

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, hakkıdaki ihraç kararının ardından genel başkanlık görevinden istifa etti.

Diyanet-Senden yapılan açıklamada, "Genel Başkanımız Sayın Mehmet Ali Güldemir, yaklaşık iki yıldır yürüttüğü Diyanet-Sen Genel Başkanlığı görevinden gördüğü lüzum ve geleceğe dair başka planlamaları nedeniyle istifa etmiştir" denildi.

Açıklamada, "Sayın Genel Başkanın bugüne kadar sendikamıza, başta Diyanet ve Vakıf görevlileri olmak üzere kamu görevlilerine yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyor hayatında başarılar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Güldemirden veda mesajı: Bu teşkilata özgürlüğü getirdim

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir sendikaya bağlı tüm temsilciliklere bir veda mesajı gönderdi.

"20 yıldır bu güzel teşkilatın her aşamasında görev yaptım sizler en son Şahsıma Genel Başkanlık gibi Şerefli bir görev verdiniz. Gece gündüz demeden ibadet aşkıyla çalıştım Diyanet – Sen ailesinin her ferdi kıymetlidir değerlidir diyerek herkesi kucakladık kimseyi değersizleştirmeye gitmedim. Birlik beraberlik içerisinde hareket ederek kardeşlik hukukunu korumak için elimden geleni yaptım. Bu teşkilata özgürlüğü getirdim" diyen Güldemirin veda mesajı şöyle devam ediyor:

Eskiden olduğu gibi kimseye parmak sallayıp hakaret etmedim hiç bir kardeşimi değersizleştirmeye gitmedim. Yapmış olduğumuz toplantılar şölen havasında geçti. Bu güzel gidişi hazmedemeyen birileri harekete geçerek geçmişte olduğu gibi tarafıma yönelik yalan iftira sahte bir takım belgeler üreterek değersizleştirme ve diyanete şikayette bulunuldu. Gazete ve medyada haber yapılacağını söyleyerek Diyanete ve konfederasyona baskı oluşturuldu. Bir süredir bu konuyla mücadele ediyorum. Geçmişte yaşanan o hizipçi ve kavgalı döneme kimse izin vermez. Geldiğimiz noktada düşündüm değerlendirdim istişarelerimi yaptım. Hepimize düşen görev Diyanet – Seni korumaktır. Ben de böyle yaparak Şahsımın üzerinden sendikamın yıpranmasına izin veremezdim. Ve görevimi bırakma kararı aldım. Genel Başkanlık görevimden istifa ettim. Çünkü Diyanet – Sen hepimizden kıymetlidir. Birileri bunu anlayamazlar. Değerli arkadaşlar; Bu kısa sure içinde göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka icin hepinize şükranlarımı sunuyorum. Haklarınızı helal etmenizi istirham ediyorum. Benim varsa elal olsun. Hepinizi Allaha emanet ediyorum. Kalın sağlıcakla

Yorumlar (1)
Çok Güldüm 1 hafta önce
Gülerim, ağlanacak halimize....
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı